Manyetik alan kullanılarak ısı elde edilmesi
Heat obtaining by using magnetic area
- Tez No: 426839
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINAR ÜLKÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Yenilenebilir enerjiye yönelme nedenleri, enerjinin arz güvenliği, enerjinin sosyal ve ekonomik etkileri, enerji üretiminin yol açacağı çevresel etkiler ve enerjide sürdürülebilirlik olarak kısaca sıralanabilir. Yenilenebilir enerji kaynaklarına bağlı ısıtma yöntemlerinin sanayideki kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma; manyetik alan kullanılarak, iletken maddeler üzerinde girdap akımları oluşturulması ve bu akımların iletken maddeler üzerinde oluşturduğu ısının farklı alanlarda kullanılma imkânını araştırmayı, farklı ısıtma yöntemlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Ortaya çıkan ısının; mıknatıs iletken malzeme arası mesafe, mıknatıs sayısı ve manyetik alan değişimi, değişkenlerine bağlı değişimi ölçülerek, ısı değerinin bu değişkenler ile nasıl değiştiği gözlemlenmiştir. Değişkenlerin etkileri incelenerek en uygun verim değeri % 74,30 olarak hesaplanmıştır. En uygun verim değerini oluşturan değişkenler 4 mm mıknatıs iletken malzeme arası mesafe 2000 d/d devir sayısı ve 30'lu mıknatıs yerleşimidir. Ayrıca mıknatıs iletken malzeme arası mesafe, mıknatıs sayısı ve manyetik alan değişimi, değişkenlerine bağlı performansı incelenmiş, hem bu tür sistemle çalışan uygulamalara hem de bundan sonraki çalışmalara kaynak oluşturabilecek gerekli bilgilerin elde edilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reasons for tending to renewable energy can be briefly summarized as; security of supply, social and economic impacts of energy, environmental impacts caused by energy production and sustainability. The usage of heating methods depend on renewable energy, in industry, is increasing day by day. The aim of this research is to search, possibility of utilization of the heat, generated on conductive materials by using magnetic field and creating Eddy currents and to make a contribution to development of new heating methods. The difference of heat is observed by changing three parameters, these are the distance between conductive material and magnets, number of magnets and magnetic field. The optimum yield is calculated as 74,30 % according to change of variables. The optimum yield was obtained from 4 mm distance between conductive material and magnet 2000 revelations per minute with 30 magnets combination. Moreover, the performance expends on the distance between conductive material and magnets, number of magnets and the change of magnetic field variables was examined. Thus, it was provided to obtain the necessary information that can be source for further research as well as the applications working with this kind of system.