Isı pompasının soğutma durumunda farklı soğutucu akışkanlar için deneysel olarak incelenmesi
An experimental investigation of a heat pump operating in the cooling mode for different refrigerants
- Tez No: 426840
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KILIÇARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, soğutma modunda çalışan bir ısı pompası, 25°C ile 30°C arasında değişen dış hava sıcaklığı şartları altında, R134A, R404A, R407C ve R410A soğutucu akışkanları için deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler, 6x4x3,8m boyutlarındaki bir laboratuvarda yapılmıştır. Denet tesisatı, yarı hermetik kompresör, dış ünite (yoğuşturucu), iç ünite(buharlaştırıcı), kılcal boru tipinde genleşme elemanı ve dört yollu vanadan oluşmaktadır. Deneylerde kullanılan ölçü aletleri, veri kayıt cihazı, ısıl çiftler, manometreler, güç ölçer ve nem ölçerden oluşmaktadır. Deneylerde, istenen ortam şartlarını sağlamak için ayrıca nemlendirici ve ısıtıcı kullanılmıştır. Soğutucu akışkan, dış hava sıcaklığı gibi değişen sistem parametreleri ile yapılan deneyler sonucunda elde edilen değerler, kontrollü ortam şartlarında üçer kez tekrarlanmıştır. Mühendislik Denklem Çözücüsü (Engineering Equation Solver, EES-V9.172-3D) yazılımı kullanılarak geliştirilen bir bilgisayar program ile termodinamiğin I. ve II. kanunu sistem için uygulanarak, sistemin enerji ve ekserji analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the heat pump operating in the cooling mode were experimentally investigated at the outdoor temperatures between 25°C and 30°C for the refrigerating such as R134A, R404A, R407C and R410A. The experiments were performed in a laboratory with the dimensions of 6x4x3,8m. The experimental set-up consists of a semi-hermetic compressor, outdoor unit (condenser), indoor unit (evaporator), capillary-type expansion valve and four-way valve. The measuring instruments include data logger, thermocouples, manometers, energy meter and humidity meter. In order to maintain the desired indoor conditions, a humidification unit and heater are also used in the experiments. The experiments that were carried out with respect to the parameters such as refrigerant and outdoor air temperature were repeated three times in the controlled ambient conditions. By applying the first and second law of thermodynamics to the system, an energy and exergy analyses of the system were carried out by a computer code developed base on Engineering Equation Solver (EES-V9.172-3D)