Stacked job scheduling on virtual machines with containers in cloud computing systems
Bulut bilişim sistemlerinde sanal makineler üzerinde taşıyıcılar ile yığın iş çizelgelemesi
  1. Tez No: 426860
  2. Yazar: MUSTAFA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KÖRPEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sanal makine çizelgeleme problemi bulut sağlayıcıları ve özel bulutlar için açık uçlu bir problemdir. Dağıtmada, kullanıcının ağ iletişimi, kaynak ve toplam bütçe gibi gereksinimleri bilinerek optimizasyon sağlanabilir. Fakat herkese açık bulut sistemlerinde böyle bir seçenek bulunmamakla birlikte özel bulutlarda da gelişmiş dağıtma seçenekleri bulunmamaktadır. Kullanıcı programlarının çalışmasını planlayacağı zamanda, sağlayıcılardan kaynak isteklerini bilinçli kararlar sonucunda istemekte ve dağıtmayı da kendi yapmaktadır. Bu tezde, geçmiş araştırmaları genişleterek, elimizdeki kaynakları daha verimli bir şekilde kullanan yeni bir çizelgeleme yöntemi sunmaktayız. Tezimizde yapılacak işlerin kaynak kulanımlarının önceden analizi ile farklı karakteristiklere sahip işlerin aynı sanal makinelerde planlanmasıyla, işlerin birbirini etkilemeden kaynaklardan yararlanımının arttırılabildiğini gösteriyoruz. Buna ek olarak, kaynakları kapasitelerinin üzerinde kullandığımız zaman da toplam süreden feragat ederek maliyetin düşebildiğini gösteriyoruz. Bu planlama yöntemini tezin 2.ci parçası olan Programlama Ödevleri Notlandırma Sisteminde'de (PAGS) kullanıyoruz. Programlama ödevleri, programlama derslerinin önemli bir parçası olmakla beraber, notlandırmada yapılan, dosyaların indirilmesi, güvenliğin sağlanması ve çalıştırılması gibi tekrarlayan işler bu süreci zorlaştırmaktadır. PAGS, Bilkent üniversitesi İşletim Sistemleri dersinde öğrenciler ve asistanlar üzerinde denenmiş olup, bu tezde öğrencilerin davranışsal sonuçları incelenmiştir. Ayrıca, öğrenci kodlarının çalıştırılma isteklerinin çizelgelenmesi de ilk kısımda anlatılan methodlarla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Virtualization and use of virtual machines (VMs) is important for both public and private cloud systems and also for users. The allocation and use of virtual machines can be optimized by using knowledge about expectations of users, such as resource demands, network communication patterns, and total budget. However, both public and private cloud providers do not expose advanced configuration options to make use of custom needs of users. Adding upon to previous research, we propose a new approach for allocating and scheduling user jobs to virtual machines by use of container technologies like Docker, so that VM utilization can be increased and costs for users can be decreased. In our approach, by predicting resource demands, we can schedule different kinds of jobs on a single virtual machine without jobs affecting each other and without degrading performance to unacceptable levels. We also allow cost-performance tradeoff for users. We verified our approach in a real test-bed and evaluated it with extensive simulation experiments. We also adapted our approach into a real web-based application we developed, called PAGS (Programming Assignment Grading System), which enables efficient and convenient testing, submission and evaluation of programming assignments of a large number students in an interactive or batch manner in identical and isolated system environments. Our approach effectively schedules requests from teachers and students so that the system can horizontally scale in a cost efficient manner.