Accelerator design for graph analytics
Çizge analitiği için hızlandırıcı tasarımı
- Tez No: 426861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çevrimiçi kullanılabilir verideki artışla birlikte veri analizi bugünün veri merkezlerinde çözülmesi gereken önemli bir problem haline gelmiştir. Ayrıca çizge çözümleme uygulamaları, içinde bulunduğumuz büyük veri çağında önemli uygulamalardan biridir. Bununla birlikte, merkezi işlem birimi (CPU) ve grafik işlemcileri (GPU) gibi geleneksel mimariler çizge uygulamalarının ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadırlar. Çizge uygulamalarının düzensiz bellek erişimi, dengesiz yük dağıtımı ve düzensiz hesaplama gibi özellikler taşıması üretilen iş odaklı ya da yerellik bazlı bellek sistemleri üzerine kurulu olan mevcut hesaplama sistemlerini zorlamaktadır. Öte yandan gelişmekte olan donanım özelleştirme teknikleri yukarıda bahsi geçen problemlerin çözülmesinde yardımcı olmakta ve bu çözümlerin enerji tasarruflu olması beklenmektedir. Bu tezde; düzensiz, düğüm merkezli (vertex centric) ve eşzamansız (asynchronous) çizge uygulamalarının üstesinden gelebilecek bir donanım hızlandırıcı taslağı önerilmektedir. Gelişmiş yüksek seviyeli SystemC modellerinin programcıya soyut bir arayüz vermesiyle programcının arka plandaki mimari hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olmadan donanımı gerçekleştirmesi hedeflenmektedir. Verilen taslak sayesinde programcı tek bir uygulamaya bağımlı olmaktan kurtulur ve bu soyut taslağa uyduğu sürece herhangi bir çizge uygulamasını geliştirebilir. Bunun yanında, verilen şablon kullanılarak farklı uygulamalar geliştirmeye olanak sağlanması, bu uygulamaları geliştirmek ve denemek için harcanan süreyi kısaltır. Buna ek olarak, kapsamlı deneysel çalışmalar sonucunda, önerilen taslağın son teknolojiye sahip 24 çekirdekli CPU sistemlerinden 3 kata kadar daha hızlı ve 65 kata kadar daha güç tasarruflu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in data available online, data analysis became a significant problem in today's datacenters. Moreover, graph analytics is one of the significant application domains in big data era. However, traditional architectures such as CPUs and Graphics Processing Units (GPUs) fail to serve the needs of graph applications. Unconventional properties of graph applications such as irregular memory accesses, load balancing, and irregular computation challenge current computing systems which are either throughput oriented or built on top of traditional locality based memory subsystems. On the other hand, an emerging technique hardware customization, can help us to overcome these problems since they are expected to be energy efficient. Considering the power wall, hardware customization becomes more desirable. In this dissertation, we propose a hardware accelerator framework that is capable of handling irregular, vertex centric, and asynchronous graph applications. Developed high level SystemC models gives an abstraction to the programmer allowing to implement the hardware without extensive knowledge about the underlying architecture. With the given template, programmers are not limited to a single application since they can develop any graph application as long as it fits to the given template abstract. Besides the ability to develop different applications, the given template also decreases the time spent on developing and testing different accelerators. Additionally, an extensive experimental study shows that the proposed template can outperform a high-end 24 core CPU system up to 3x with up to 65x power efficiency.