Jammer placement algorithms for wireless localization systems
Telsiz konum belirleme sistemleri için karıştırıcı yerleştirme algoritmaları
- Tez No: 426859
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Telsiz konum belirleme sistemleri için karıştırıcının en iyi şekilde yerleştirilmesi problemi önerilmekte ve çözümlenmektedir. Karıştırıcı düğümünün en iyi konumu, karıştırıcı düğümü için bazı konum kısıtlamaları gözetilerek, sistemdeki hedef düğümlerinin en düşük Cramer-Rao alt sınırını (CRLB) en yüksek seviyeye çıkaran nokta olarak elde edilmektedir. Sistemde ikiden fazla hedef düğümü olduğu durumlarda, karıştırıcı düğümünün belirli bir hedef düğümüne olabildiğince yakın olduğu veya en iyi karıştırıcı düğümü konumunun iki hedef düğümü tarafından belirlendiği koşulları belirten kuramsal sonuçlar çıkarılmaktadır. Ayrıca sistemde iki hedef düğümü olduğu durumlarda, en iyi karıştırıcı konumu için açık ifadeler sağlanmaktadır. Buna ek olarak, karıştırıcı düğümü için konum kısıtlamalarının olmadığı ve sistemde ikiden fazla hedef düğümü olduğu durumlarda, en iyi karıştırıcı düğümü konumunun birbirine eşit CRLB'ye sahip iki ya da üç hedef düğümünün konumları tarafından oluşturulan dışbükey zarf üzerinde olduğu ispat edilmektedir. Elde edilen kuramsal sonuçları farklı durumlarda açıklamak için sayısal örnekler sunulmaktadır. Ayrıca en iyi karıştırıcı konumunu sayısal olarak belirlemek için özyineli bir algoritma önerilmektedir. Algoritmanın her bir özyinelemesinde, karıştırıcı düğümü, sistemde o an için bulunan en küçük CRLB'ye sahip hedef düğümü veya düğümlerinin CRLB'lerini artırmak amacıyla düz bir doğru parçası üzerinde hareket ettirilmektedir. Karıştırıcı düğümü için konum kısıtlaması olmadığı durumlarda ve bazı koşullar altında, algoritmanın sonsuz küçük adım boyutu kullanılarak en iyi karıştırıcı düğümü konumuna hemen hemen kesin olarak yakınsadığı ispat edilmektedir. Benzetimler, önerilen algoritmanın en iyi karıştırıcı konumunu belirlemedeki etkinliğini ve hesaplama karmaşıklığı açısından bütün muhtemel konumlar üzerinde kapsamlı aramaya göre avantajını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The optimal jammer placement problem is proposed and analyzed for wireless localization systems. In particular, the optimal location of a jammer node is obtained by maximizing the minimum of the Cramer-Rao lower bounds (CRLBs)for a number of target nodes under location related constraints for the jammer node. For scenarios with more than two target nodes, theoretical results are derived to specify conditions under which the jammer node is located as close to a certain target node as possible, or the optimal location of the jammer node is determined by two of the target nodes. Also, explicit expressions are provided for the optimal location of the jammer node in the presence of two target nodes. In addition, in the absence of distance constraints for the jammer node, it is proved, for scenarios with more than two target nodes, that the optimal jammer location lies on the convex hull formed by the locations of the target nodes and is determined by two or three of the target nodes, which have equalized CRLBs. Numerical examples are presented to provide illustrations of the theoretical results in different scenarios. Furthermore, an iterative algorithm is proposed for numerically determining the optimal jammer location. At each iteration of the algorithm, the jammer node is moved one step along a straight line with the purpose of increasing the CRLB(s) of the target node(s) with the minimum CRLB in the system. It is shown that the algorithm converges almost surely to the optimal jammer location under certain conditions for an infinitesimally small step size in the absence of location constraints for the jammer node. Simulations illustrate the effectiveness of the proposed algorithm in finding the optimal jammer location and its superiority in terms of the computational complexity compared to the exhaustive search over all feasible locations.