Erzurum'daki mahalli basın kuruluşlarının birer işletme olarak incelenmesi
- Tez No: 42686
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Gazetecilik, Economics, Journalism
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
85 ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM'DAKİ MAHALLİ BASIN KURULUŞLARININ BİRER İŞLETME OLARAK İNCELENMESİ İSMAİL BİNGÖL Danışman: Prof. Dr. Muammer YAYLALI L994, Sayfa 82 Jüri : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Cevat GERNİ Yrd. Doç. Dr. Engin ÖNER Bu çalışmada, mahalli basında faaliyet gösteren gazeteleri incelemenin yanında, okuyucunun mahalli basma bakış açısını da ortaya koymayı amaçladık. Bunu yaparken, en başta genel anlamda gazeteci ve gazetecilik hakkında bilgi verdik. Konunun daha iyi anlaşılması bakımından bunun yapılması gerekliydi. Bunların dışında, teorik anlamda ele aldığımız diğer bölümlerin başlıkları ise şunlar: -Gazeteci Kimdir? -Gazete -Türkiye'de Basın -Bir Ticari İşletme Olarak Gazete -Mahalli Basın -Erzurum Mahalli Basını Üzerine Bir Anket Çalışması Dördüncü bölümde, her zaman siyasi cephesi öne çıkarılan gazetenin, ekonomik yönünün de olduğunu vurgulamaya çalıştık. Çünkü gazete, aynı zamanda bir ticari met adır. Tezimizin bundan sonraki bölümünü uygulamalı olarak gerçekleştirdik. Erzurum Mahalli Basını üzerinde anket çalışması şeklinde yaptığımız bu uy gulamadan elde ettiğimiz bazı sonuçlar şöyle: -Okuyucunun en çok dikkate alınmasını istediği konu“doğru ve tarafsız haber cilik”. -Eğitim durumu yükseldikçe, gazete okuma oranı artıyor. -Halkın gazete okumamasının birinci sebebi,“basına güven duymaması”. -Okuyucu, bölgesel olaylara daha fazla yer verilmesini istiyor. -Gazete, en çok abone olma yoluyla satılıyor ve okuyucuya ulaşıyor. -Halkın büyük çoğunluğu mahalli basının devlet tarafından desteklenmesini is tiyor. Bu çalışmanın uygulamalı bölümünden elde ettiğimiz ilgi çekici bir sonuçta şu: Halk, bölgede, mahalli basının olması gerektiğine kesin bir şekilde inanıyor. Böylelikle, halkın ve bölgenin sıkıntılarını yansıtan mahalli gazetelere her zaman ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A COMPARATIVE STUDY OF LOCAL PRESS AS A COMMERCIAL BUSINESS IN ERZURUM Ismail BİNGÖL Supervisor : Prof. Dr. Muammer YAYLALI 1994, Page 90 Jury : Prof. Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Cevat GERNÎ Ass. Prof.Dr. Engin ÖNER In this study, we tried first to determine the newspaper in local press. Second, we tried to examine the importance some of them as regard to their commercial and economical dimensions. Third, we tried to show the reader's point of view on local press. While following this procedure, we first gave knowledge about journalist and journalism in general meaning. Fourth, we examined the following headlines in detail: -Who is the Journalist? -The Newspaper -The Press in Turkey -The Local Press -The Newspaper as a commercial goods -A guestionnaire work on the Local Press It is usually stressed that the politic side of the newspaper is more important than its other sides,but we showed that it has both economic and commercial side as well as politic side. We have also reached some results through the guestionnaire work on the local press: -The most important subject that the reader wants to be cared is“correct and impartial news”. -The more the education becomes in a high level the more the numbers of the reading rate becomes. -The first reason not to be read the newspaper“have a lack of confidence on press”. -The newspaper is sold efficiently the way of subscription and reaches to the reader in the same way. -Most people want the local press must be supported financially by the state. There is another interesting result that we reached : People desire the local newspapers must be published absolutely in every area. Therefore, there is an important need the local press to express the problem of people and area.