Rize ilinde yapılan süt sığırcılığının mevcut durumunun araştırılması
Investigation of current status of dairy cattle breeding in rize
  1. Tez No: 426885
  2. Yazar: SEYİT SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER YENİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Rize ili ülkemiz hayvancılık faaliyetinde küçük bir paya sahiptir. İle ait büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin ele alındığı araştırmalar yetersizdir. Bu çalışma ile Rize ilinde süt ve besi sığırı işletmelerinin genel özelliklerini, hayvancılığın genel durumunu ortaya koymak ve aksaklıkları tespit etmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmamızın temel materyalini Rize ili merkez köylerdeki büyükbaş hayvancılık faaliyetini aktif olarak sürdüren büyükbaş hayvancılık işletmelerinden anket metoduyla toplanan veriler oluşturmaktadır. Çalışmada büyükbaş hayvancılıkla uğraşan işletme sahiplerinin kolaylıkla cevaplayabileceği sorularla hazırlanmış anket formları kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışmamızda Rize İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Türkiye İstatistik Kurumu, Rize Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği gibi konu ile ilgili kurumların güncel bilgilerinden de yararlanılmıştır. Anket formları tarafımızca işletmelere tek tek uğranarak karşılıklı konuşularak ve işletmeler gözlemlenerek doldurulmuş olup, 2014 yılına ait verileri içermektedir. Bulgular: Rize'de büyükbaş hayvan sayısının 27.817 baş olduğu ve işletme başına düşen hayvan sayısının 1.2 baş olduğu tespit edilmiştir. İncelenen işletme sahiplerinin eğitim durumuna bakıldığında 149 adet işletme sahibinden 102 (%68.5) sinin ilköğretim mezunu ve sadece 5 (%3.4) inin üniversite mezunu olduğu saptanmış olup, incelenen işletmelerde hayvancılık faaliyetinin yanında 137 (%91.9) işletme sahibinin tarımla da uğraştıkları belirlenmiştir. Sonuç: Rize ilindeki hayvancılık faaliyetinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu, ildeki yetiştiriciler tarafından özellikle yem maaliyetlerinin yüksekliği dolayısıyla hayvan beslemenin karlı görülmediği ve hayvancılığın yerini tarım sektörünün bir kolu olan çay yetiştiriciliğinin aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Further investigations revealed the general condition of cattle breeding is insufficient in Rize. In this study, to determine the general characteristics of dairy and beef cattle farming, reveals the general condition of the animals, are intended to identify deficiencies. Material and Method: Primary data collected through surveys of livestock farming from the center villages of Rize is the main material of the research. Pre-prepared questionnaires were used in the study. Also Rize Directorate of Provincial Food Agriculturel and Livestock, Turkish Statistical Institute, Cattle Breeders Association of Institutions' data were utilized. Questionnaires are filled in consequence of meetings and observation results were visited by the researchers, contains data for 2014. Results: The number of cattle is 27.817 and the number of animals per livestock farming is 1.2 in Rize. The status of education of breeders; 102/149 (68.5%) were primary school graduates, and only 5 (3.4 per cent) identified as a graduate of the University, in addition to livestock breeders 137 (91.9%) are also dealing with agriculture. Conclusion: Rize, faced with the danger of extinction of livestock breeding, in the province livestock breeding not be considered profitable by breeders was determined to get the agriculturel sector.