Bazı benzensülfonamit türevi bileşiklerin sentezi ve sitotoksik aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of some benzenesulfonamide derivatives and investigation of the cytotoxic activity
  1. Tez No: 426884
  2. Yazar: TEVFİK AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN KUCUKOGLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında amaç 4-[5-(2,4/2,5/3,4-Dimetoksifenil)-3-(4-metoksifenil)-4,5-dihidro-1H-pirazol-1-il]benzensülfonamit'lerin yapısında potansiyel sitotoksik/antikanser etkili yeni bileşiklerin sentezlenmesi ve sitotoksik aktivitelerinin incelenmesidir. Kimyasal modifikasyonların amacı kimyasal yapının biyoaktiviteye etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada şalkonlardan hareketle, p-hidrazino benzen sülfonamit kullanılarak etil alkol içinde katalitik miktarda glasiyal asetik asit varlığında geri çeviren soğutucu altında ısıtılarak pirazolin tipi bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin sitotoksisitesi bir seri kanserli (Ca9-22, HSC-2, HSC-3, HSC-4) hücre hatları ve normal hücrelere (HGF, HPC, HPLF) MTT yöntemi ile test edilmiştir. Bulgular: Bileşiklerin kimyasal yapıları 1H NMR ve 13C NMR yardımı ile aydınlatılmıştır. Bileşiklere ait deneysel veriler Tablo 3.3.1'de, bileşiklere ait NMR verileri Tablo 4.1.1 ve Tablo 4.1.2'de ve sitotoksik aktivite sonuçları Tablo 4.2.1'de sunulmuştur. Sonuç: Bileşikler (1-8) % 30-84 verimle sentezlenmiştir. Bileşiklerin kimyasal yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ile aydınlatılmıştır. Bileşiklere ait NMR spektrumları bölüm 3'te verilmiştir. Söz konusu bileşiklerin TS çalışılan hücre hatlarına karşı ayırt edici olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this thesis is to synthesize the potentially cytotoxic/anticancer new compounds carrying 4-[5-(2,4/2,5/3,4-dimethoxy-phenyl)-3-substitutedphenyl-4,5-dihydro-1H-pyrazol-1-yl]benzenesulfonamide structure and studying cytotoxic activity of the compounds. Purpose of the chemical modification was to investigate the effect of the modifications to the chemical structure of bioactivity. Material and Method: In this study starting from chalcones which synthesized by using aromatic aldehyde and ketone structures in basic media with ethyl alcohol, p-hydrazino benzene sulfonamide using a catalytic amount of glacial acetic acid in ethyl alcohol heating under reflux in the presence of pyrazole compounds of type. Cytotoxicity of the synthesized compounds tested against cancer and normal cell lines by MTT assay. The cell lines used; Ca9-22, HSC-2, HSC-3, HSC-4, cancer cell lines, and HGF, HPC, HPLF are normal cells. Results: The chemical structures of the compounds were identified with 1H NMR and 13C NMR. Experimental data of the compound was showed in Table 3.3.1, NMR data in Table 4.1.1 and Table 4.1.2 and cytotoxic activity results in Table 4.2.1. Conclusion: Compounds (1-8) were synthesized with a yield of 30-84. The chemical structure of the compounds was determined by 1H-NMR and 13C-NMR. NMR spectra of the compounds are given in section 3. The TS of the compounds was observed to be indistinguishable against the cell line.