Spor kulüplerinin amaçlarını gerçekleştirme düzeyleri ve karşılaştıkları sorunların belirlenmesine yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
Realisation of the objectives of the sports club level and the determination of the problem they faced against a scale development study
- Tez No: 426903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı ülkemizde faaliyet gösteren spor kulüplerinin amaçlarını gerçekleştirme düzeyleri ve karşılaştıkları sorunların belirlenmesine yönelik bir ölçek geliştirmektir. Çalışmanın evreni ülkemizdeki büyük şehirlerde faaliyet gösteren spor kulüp yöneticileri, örneklemi ise bu büyük şehirler içinden tesadüfi yöntemle seçilen Ankara, İstanbul, Bursa, Antalya, Erzurum illerinde faaliyet gösteren 105 spor kulübü oluşturmaktadır. Bu kulüplerden 400 yöneticiye ulaşılmış ve ölçek uygulanmıştır. Bu ölçeklerden altı tanesi eksik yada hatalı doldurulmalarından dolayı değerlendirilmeye alınmamıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı spor kulüplerinin (10 Adet) tüzükleri ve ilgili literatür, uzmanlar ve spor kulüpleri yöneticileriyle de görüşülerek hazırlanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucu kişisel ve kulüplere yönelik 8, amaçlara yönelik 14 ve sorunlara yönelik 16 olmak üzere toplam 38 maddeden oluşan bir ölçek uygulamaya değer görülmüştür. Verilerin analizi SPSS 16 istatistik programıyla yapılmış ve aşağıdaki prosedür uygulanmıştır. •Yöneticilerin kişisel bulguları ile spor kulüplerinin özelliklerine ilişkin yüzde ve frekans analizleri yapılmıştır. •Spor kulüplerinin amaçlarını gerçekleştirme düzeyleri ölçeği ile spor kulüplerinin sorunları ölçeği için varimax dönüştürmesi, temel bileşenler yöntemi ile faktör analizi yapılmıştır. •Ölçümlerin maddesel ve alt boyutlarının geçerlilik ve güvenirliği için Cronbach Alpha değerlerine bakılmıştır. Araştırmanın sonucunda spor kulüplerinin amaçlarını gerçekleştirme düzeylerinin (SKAGDÖ) belirlenmesi ölçeğinden iki madde 0.40 değerinin altında kaldığı için ölçekten çıkarılmış, ölçek 14 madde ve sportif (7 madde) ve sosyal ve toplumsal (7 madde) amaçlar başlığı altında iki alt boyuttan oluşmuştur. Spor kulüplerinin sorunlarının belirlenmesi ölçeğinden (SKSBÖ) iki madde 0.40 değerinin altında kaldığı için ölçekten çıkarılmış, ölçek 16 madde ve Maddi Problemler, Federasyonlar ve Yasal Düzenlemelerle İlgili (8 madde), İlgi Azlığı (4 madde) ve Spor Elemanları ( 4 madde ) ilgili sorunlar olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmuştur. Spor kulüplerinin amaçlarını gerçekleştirme düzeyleri ölçeğinde alt boyutların Croncbach Alpha değerleri sportif amaçlar için 0.89 ve sosyal ve toplumsal amaçlar için 82'dir. Spor kulüplerinin sorunlarının belirlenmesi ölçeği alt boyutları için, Federasyonlar, Maddi Problemler ve Yasal Düzenlemelerle İlgili Sorunlar için 0.86, İlgi Azlığı boyutu için 0.77 ve Spor Elemanları ile İlgili Sorunları için 0.73 olmuştur. Sonuç olarak geliştirilmeye çalışılan her iki ölçeğin geçerli ve güvenilir ölçüm yapacağı ve bu yönde yapılacak sonraki çalışmalarda kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research was to form a scale fro determining in the level of sport clubs realizing their goals and the difficulties they met. The domain of the resarch is consisted of 105 sports clubs which are chosen randomly among major cities such as Ankara, İstanbul, Bursa, Erzurum ve Antalya and 400 sports club directors from these sport clubs are included in research sample. The six of the research samples are not failed completely or accurately thus these six research samples did'nt taken to account. The tool of data collection used in the research was prepared upon inspecting sports literature and regulations of sports clubs, and also by interviewing sports authorities and club directors. Optimization of the tools are availably resulted in a scale of 38 items in total, with a breakdown of 8 items regarding personal and club affairs, 14 items regarding aims, and 16 items regarding problems. Analysis of the data was carried out using SPSS 16 statistics software and the following procedure was applied. - Frequency and percentage analysis has been conducted on the directors' personal findings and sports club qualities. The varimax transformation and the factor analysis with main components are done for the scales of level in which the sports clubs carry out their aims and the problems of the sports clubs. To determine the valitidy and reliability of material and sub dimension, Cronbach Alpha evaluation is done. According to the the results of resarch, two items from the scale of level in which the sport clubs reach their aims is omitted since they are under 0.40, and the scale is formed from 14 items as containing two main titles, as sport (7 items) and social and societal (7 items).Two items from the scale of determination of the problems of sport clubs are ommitted since they are under 0.40,and the scale is consiscal of 3 sub sections, including 16 items, related to financal problems of Federations ( 8 items ) and Legal Arrangement Lock of Attention (4 items ) and sport Elements (4 items ). The croncbach Alpha results for the subsections of the scale of level in the sport clubs carry out their aims are listed as,0.89 for sport aims and 0.82 for social and societal aims. The Crombach Alpha results are listed as 0.86 for federations, financial problems and legal arrangements, 0.77 for lack of attention and 0.73 for sport elements and related problems. For the subsections of the scale to determination of the problems of sport clubs In conclusion, it can be said that the validitiy and reliability of these two scales improved are accepted and they can be conducted in further studies.