Piridoksinin antinosiseptif etkisinde nitrik oksitin rolü
The role of nitric oxide in antinociceptive activity of pyridoxine
  1. Tez No: 426902
  2. Yazar: ESEN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ABACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, farede parabenzokinonla oluşturulan kıvranma aljezisinde, piridoksinin oluşturduğu % antinosiseptif aktivitede nitrik oksitin rolü araştırılmıştır. Piridoksin (0.43 mg/kg), L-Arjinin (0.32, 5 ve 50.0 mg/kg), L-NAME (75 mg/kg) ve metilen mavisinin (5 ve 40 mg/kg) p-BK kıvranma aljezisindeki etkileri tek başlarına ve kombinasyon uygulamaları biçiminde denenmiştir. Sonuç olarak piridoksin, morfin, L-Arjinin, L-NAME ve Metilen Mavisi antinosisepsiyon oluştururken, L-Arjinin 0-40 mg/kg dozlar arasında ve ve metilen mavisinde 40 mg/kg dozda hiperaljezi meydana getirmiştir. L-Arjinin ve Metilen Mavisi nosiseptif proseslerde dual bir etki göstermektedir. Bu bileşiklerin hiperaljezik etkileri 0.43 mg/kg piridoksin dozuyla kombine edildiğinde tamamen inhibe edilmiştir. Bir guanil siklaz ve s-GMP aktivatörü olan piridoksin için yukarda alınan sonuçlar, bu bileşiğin antinosiseptif etkisine L-Arjinin/NO-s-GMP yolağının iştirak ettiğine bir kanıt sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of endogenous nitric oxide in antinociceptive activity of pyridoxine has been investigated by p-benzoquinone (p-BQ) induced writing algesia model in mice. The effects of pyridoxine (0.43 mg/kg), morphine (0.13 mg/kg), L-Arginine (0.32, 5, 50 mg/kg), L-NAME (75 mg/kg) and methylene blue (MB 5 and 40 mg/kg) in the abdominal constriction of mice induced by p-BQ were evaluated by s.c. single and co-administrations. As a result pyridoxine, morphine, L-Arginine, L-Name, and Methylene Blue were induced antinociception where as L-Arginine and Methylene Blue possesed hyperalgesia at dose levels 10-40 and 40 mg/kg respectively. L-Arginine and Methylyne Blue indicates a dual effect in nociceptive processes whereas hyperalgesic activities of both compounds were totally abolished when combined with 0.43 mg/kg pyridoxine. As pyridoxine is an activator of guanyl cyclase and evident c-GMP, The abovementioned results are that L-Arginine/NO-c-GMP pathway involves the antinociceptive effect of the compound.