İlköğretim çağındaki takım sporuyla uğraşan kız ve erkek öğrencilerin müsabaka öncesi kaygı düzeylerinin karşılaştırılması
To compare pre game trait anxious level of male and female students who study with team sport in primary school
- Tez No: 426904
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; İlköğretim okullarında okuyan ve takım sporuyla uğraşan erkek ve kız sporcularda yarışma öncesi kaygı düzeylerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya Ankara ilinde bulunan ilköğretim okullarında okuyan, takım sporuyla uğraşan, okul takımlarında yer alan ve okullar arası yarışmalara katılan öğrenciler arasından tesadüfi seçim (random) yöntemi kullanılarak seçilen 160 kız ve 160 erkek olmak üzere toplam 320 öğrencinin kendi isteğiyle katılımları gerçekleşmiştir. Araştırmaya katılan gruba yarışma öncesi kaygı düzeylerinin ölçümü için veri toplama aracı olarak CSAI-2C (Yarışma Durumluk Kaygısı Ölçeği Çocuk Formu) ve SCAT-C (Yarışma Sürekli Kaygı Ölçeği Çocuk Formu) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Kız ve erkek öğrencilerin Bilişsel Kaygı, Bedensel Kaygı ve Kendine güven düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmuştur, fakat Sürekli Kaygı düzeylerinde kız ve erkek öğrenciler arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to compare the pre-race anxiety levels of male and female racers who are studying in elementary schools and playing team sports. A total of 300 students, consisting of 160 male and 160 female students who are studying elementary school students in Ankara and playing team sports and taking part in competitions among schools are selected for the study using random selection and with their own will of participation. CSA1-2C (Competitive State Anxiety Inventory for Children) and SCAT-C (The Sport Competition Anxiety Test for Children) was used for the measurement of the pre-race anxiety levels of the students participating in the study. As the result of the study; no meaningful difference discovered between the levels of cognitive anxiety, somatic anxiety and self-confidence of the male and female students discovered.