Uzun mesafeci sporcularda kalp atım hızı ve koşu performansı
Heart rate variability and running performance in long distance athletes
- Tez No: 426908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı; Uzun mesafe koşucularının yarışma periyotlarındaki (her bir kilometre) dereceleri bakımından Kalp Atım Hızları değerlerlerindeki farklılıkları araştırmaktır. Araştırma grubunu 10 Kasım Atatürk'ü Anma Koşusuna katılan 18-29 yaşları arasında yer alan elit sporcular (en az 5 yıllık ulusal yada uluslar arası yarış deneyimine sahip) oluşturmuşlardır. Toplam 32 uzun mesafe koşucusu (Kız:15, Erkek:17) çalışmaya gönüllü olarak dahil edilmiştir. Sporcuların kalp atım hızlarını belirlemek amacıyla“Polar team 2 pro set”kullanılmıştır. Kalp Atım hızlarının anlık ölçümü için kullanılan bu cihazda, müsabaka esnasındaki yüklenmeyi ve toparlanması takip edilmiştir. Cihaz ile nabız sayısı ve maksimum nabız % oranı elde edilmiştir. Yarışma derecelerine göre gruplandırılan atletlerin yarışma periyotlarına göre KAH'larındaki farklılık için ANOVA uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the differences in heart rate variability of race periods (for every kilometer) of long distance runners. Study group was selected from elite (at least 5 years sports experience or being international level athlete) runners who participated to 10 November Ataturk Road race aged between 18-29 years. Total 32 endurance runners participated to this study. Total 32 (Women: 15, Men: 17) long distance runners participated as voluntarily to this study. Polar team 2 pro set was used for determining of heart rates of athletes. Used for measurement of instantaneous heart rate in these devices , loading and recovery were followed during the competition. The pulse rate and maximum heart rate rate was obtained as percent (%).