Sezaryen ile doğum yapan annelerin evde yaşadıkları sorunların belirlenmesi
Determinaton of the problems experienced at home by mothers who gave birth by caesarean section
  1. Tez No: 426927
  2. Yazar: MİNE İŞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ŞENGÜL YAMAN, PROF. DR. GÜLŞEN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırma sezaryen ile doğum yapan annelerin evde yaşadıkları sorunların belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Doğum Sonu Servisi, Yenimahalle Devlet Hastanesi kadın-doğum servisi ve Dr. Sami Ulus Anne Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın-doğum servisine gelen sezaryen operasyonu geçirmiş 254 anneye uygulama yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS ( IBM SPSS Statistics 20 ) programında değerlendirilmiştir. Bulguların yorumlanmasında frekans tablolarından ve tanımlayıcı istatistiklerden (Descriptive Statistics) yararlanılmıştır. Birden fazla yanıt verilen soruların analizleri için Multiple Response (Frequencies) testinden yararlanılmıştır. Sınıflanmış değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkilerinin incelenmesinde Ki-Kare (Chi-Square) testi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan annelerin %40,2'si 25 ile 29 yaş grubunda, %48,4'ü lise mezunu, %75,6'sı çalışmamaktadır. Annelerin %75,2'si gelirinin gidere eşit olduğunu, %94,9'u çekirdek ailede yaşadığını, %97,2'si sosyal güvencesi olduğunu ifade etmiştir. Çalışmamızda yer alan annelerin %95,3'ü gebeliğini planladığını, %96,1'i bebeğini emzirdiğini, %86,2'si doğum sonu dönemde evinde yardım eden bir yakını olduğunu, %75,8'i yardım eden kişinin kendi yakını olduğunu, %87,7'si yardım eden kişinin kendisini olumlu etkilediğini belirtmiştir. Annelerin %46,1'i doğum sonu dönemde halsizlik yaşadığını, %98,4'ü sezaryen sonrası evde anne ve bebeğin bakımı ile ilgili karşılaştığı sorunlar açısından hemşire tarafından ziyaret edilmediğini, ziyaret edilmeyen annelerin %84,6'sı hemşire tarafından ziyaret edilmek istediğini, hemşire tarafından ziyaret edilen annelerin %75,0'ı ise bu ziyaretin faydalı olduğunu düşündüğü bildirmiştir. Araştırmaya katılan annelerin %97,6'sı ağrı, %96,9'u duygusal sorun, %90,9'u anne-bebek ilişkisine ilişkin sorun, % 90,6'si uyku sorunu, % 87'si insizyon bölgesine ilişkin sorun, %70,5'i memelere ilişkin sorun ve %43,7'si emzirmeye ilişkin sorun yaşadığını ifade etmiştir. Araştırmamızın sonucunda sezaryen sonrası annelere etkili bir taburculuk eğitiminin verilmesi ve sonrasında evde yaşadıkları sorunlar açısından izlenmesi, annelerin doğum sonu evde yakınları tarafından desteklemesi, ev koşullarının düzenlenmesi, evde anne-bebek bakım/eğitim/danışmanlık gereksinimlerinin giderilmesi için hemşirelerin görev yapması ve postpartum taburculuk sonrası telefonla izlem sistemine göre hemşirelik danışmanlık hizmetlerinin planlandığı başka çalışmaların yapılması önerilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sezaryen, postpartum sorun, anne sağlığı
Özet (Çeviri)
The research as a descriptive study is carried out to be identifing of problems experienced by mothers at home who gave birth by caesarean section. The study is conducted in obstetrics clinics of Dr. Sami Ulus Obstetrics, Children Health and Diseases Education and Research Hospital and Gazi University Health Research and Practice Centre and Yenimahalle State Hospital. The research includes 254 mothers having cesarean labor. Questionnaire form prepared by the researcher.The data are assessed in SPSS for Windows version 20.0 program.In the evalution of the datas receive, the table of descriptive statistics, tests of Chi-square, Multiple Response (Frequencies) tables are used. 40,2% of mothers are aged between 25-29, 48,4% were high school graduate, %75,6 unemployed. 75,2% of mothers declared that they had balanced income and spendings, 94,9% had nuclear family, 97,2% had social security. In our study, 95.3 % of mothers had planned pregnancy, 96.1 % had being breastfed, % 86.2 had a nanny who helped at home in postpartum period. 75.8 % of those nannies were actual relatives of mothers. 87.7 % of mothers stated that nannies had positive effects on them. 46.1% of mothers had fatigue in postpartum period, 98,4 % of them did not received any visits from a nurse after cesarean at home in terms of facing problems with the baby's and mother's own care, 84.6 % of mothers which had visits wished to be visited by a nurse while 75.0% reported that they thought that visits were useful. The mothers stated that 97.6% had pain, 96.9 % had emotional problems, 90.9 % had problems related to the mother-infant relationship, 90.6 % had sleep disorder, 87% had problems related to the incision area, 70.5 % had problems with breast and 43.7% had problems related to breastfeeding. As results of our study after cesarean mothers should be given an effective discharge education and then be monitored for problems experienced at home, postpartum mothers shoud be supported by relatives at home. Nurses should be appointed for the regulation of housing conditions, mother-baby care/training/councelling needs. After discharge some other studies which nursing advisory services to monitor by telephone system has been proposed. Key Words : Caesarean, Postpartum problem, maternal health