Bağımsız spor federasyonlarının spor genel müdürlüğü ile ilişkilerinin analizi
The analysis of the relationships between independent sport federations and general directorate of sport
- Tez No: 426926
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AZMİ YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Bu araştırmada, Bağımsız Spor Federasyonları ile Spor Genel Müdürlüğü arasındaki ilişkilerin, seçim süreci, kurulların belirlenmesi, iletişim, denetleme, bağımsızlık, bütçe ve personel boyutları ile Federasyon Başkanları perspektifinden analizi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında ayrıca ilgili yasa ve yönetmelikler incelenmiş ve bağımsızlık kavramı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında nitel araştırma yöntemlerden görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri 16 Federasyon Başkanına (8 olimpik 8 olimpik olmayan Spor federasyonu) uygulanan“Federasyon Başkanlarının Bağımsız Spor Federasyonları ile Spor Genel Müdürlüğü İlişkileri Üzerine görüşleri”görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma verilerine uygulanan içerik analizi sonucu elde edilen bilgilere göre; Seçim sürecinde ve kurulların belirlenmesinde Spor Genel Müdürlüğünün önemli bir etkisinin olduğu, Genel kurul delege belirleme sisteminde sorunların olduğu, federasyonların denetlenmesinde objektif kriterlerin kullanılmadığı ve bütçelerin objektif kriterler çerçevesinde belirlenmediği tespit edilmiştir. Ayrıca federasyonların sadece isim olarak bağımsız olduğu, uygulamada ve yasal zeminde hemen her yönüyle Spor Genel Müdürlüğüne bağlı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between sport federations and general directorate of sport in terms of governance. In this respect, the subjects of election process, board selection, communication, inspection, independence budget and staff sizes were analyzed. Also, within research, related laws and regulations were examined and evaluated in the framework of the concept of independence. In the collection of research data interview technique was used from the qualitative research methods. The study data was collected with the interview form 'the interview form of Federation Presidents' opinion in terms of the relation of the Independent Sports Federations with Sports General Directorate' applied on sixteen federation (8 Olympic and 8 Non-Olympic) presidents. The collected data was analyzed using content analysis. The study results show that the general directorate of sport has significant influence on the election of presidents and also the board of committees. In parallel with this finding, the federations are not audited depending on objective principles. The statements of presidents show that the budgets are not properly allocated to the federations. This research concludes that even the federations are known as independent, the general directorate of sport has strong impact on the management of federations.