Türk sporunun yönetimsel sorunları ve çözüm yollarına ilişkin parlamenterlerin görüşleri
Administrative problems of turkish sport and opinions of parlamentary regarding solution methods
  1. Tez No: 426928
  2. Yazar: HAKAN BEBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM FATİH YENEL, DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, Yeni Kamu Yönetimi çerçevesi içerisinde, Türk sporunun yönetimsel sorunları ve çözüm yollarına ilişkin devletin rolü, kamu kurumlarının spor örgütleriyle ilişkisi, hesap verebilirlik, şeffaflık, denetim, yetki devri ve verimlilik boyutları ile parlamenterler perspektifinden belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri mülakat deseni kullanılarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 24. Yasama döneminde mecliste bulunan 4 siyasi partiden toplam 16 milletvekiline uygulanan“Türk Sporunun Yönetimsel Sorunları ve Çözüm Yollarına İlişkin Parlamenter Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda içerik analizi yöntemiyle elde edilen bilgilere göre; devletin denetleme görevi yapması ve spor altyapısına yönelik faaliyetlerde bulunması, ayrıca bürokrasinin yönetim anlayışının değişmesinin ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Federasyonların denetimine ilişkin olarak, kurumsal açıdan bağımsız ve sporun içinden gelen kişilerin yer aldığı oluşumların, açık, şeffaf bir şekilde performansa dayalı olarak hedeflere ulaşma kriterleri ile denetlenmesi ifade edilmiştir. Katılımcıların devletin ekonomik desteğinin devam etmesini ve desteğin hangi alanlarda olması gerektiğini belirttikleri görülmektedir. Araştırmada Spordan sorumlu kamu örgütlerinin, sporun tüm katılımcı paydaşlarını kapsayacak şekilde yetki devretmesine yönelik vurgu yaptıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, within the framework of New Public Management, administrative problems and the role of state regarding with solution methods of the Turkish Sports; the relationship of public institutions with sports organizations was aimed to determine with accountability, transparency, auditing, subsidiarity and productivity dimensions from the perspective of member of the parliaments. Qualitative research methods has been used in the research. Data of the study, by using interview pattern, has been collected by form which is“Administrative Problems of Turkish Sport And Parliamentary Interview Form Regarding Solution Methods”which was applied to 16 Deputies from 4 political parties in the 24th Legislative Period of Grand National Assembly of Turkey. According to information obtained by the content analysing method at the end of the research; doing the duty of state to audit and being in the activities towards sports infrastructure, also coming into prominence of the bureaucracy's administrative mentality has been determined. Regarding to supervision of federations, organizations which is institutionally independent and formed by the people who comes from sports community, has been stated to audit with criterions which are based on achieving goals clearly, transparently. It has been showed that participants indicated that The States financial support should continue and which field The State should be in. In the research, it has beed showed up that public organizations which is responsible from sports emphasize on subsidiarity in a way which includes all of the participants of sports.