Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin intramusküler enjeksiyon uygulamasına ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of knowledge levels of senior nursing students regarding the intramuscular injecti̇on
- Tez No: 426929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma hemşirelik son sınıf öğrencilerinin intramusküler enjeksiyonlara ilişkin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Türkiye'nin 6 coğrafi bölgesindeki ilk kurulan hemşirelik programlarında öğrenim gören toplam 459 hemşirelik son sınıf öğrencisi örneklemi oluşturmuştur. Veriler 30.03.2015 ve 04.06.2015 tarihleri arasında üç bölümden oluşan İntramusküler Enjeksiyon Bilgi Düzeyi Belirleme Formu kullanılarak toplanmıştır. Bu formun birinci bölümü öğrencilerin tanıtıcı özelliklerini, ikinci bölümü öğrencilerin intramusküler enjeksiyon uygulama deneyimlerini ve üçüncü bölümü öğrencilerin intramusküler enjeksiyon ile ilgili bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Veriler tanımlayıcı istatistikler ve parametrik testler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kuruldan ve eğitim kurumlarından yazılı izin, öğrencilerden yazılı onam alınmıştır. Öğrencilerin intramusküler enjeksiyon uygulaması toplam bilgi puanları (15,21±4,18) orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
This research was performed to determine the knowledge level of senior nursing students related with intramuscular injections as a descriptive. The sample was constituted from 459 senior nursing students who studied at first established nursing departments in six different geographical regions of Turkey. Data was collected between 30.03.2015 and 04.06.2015 with using Intramuscular Injection Knowledge Level Determination Form which has tree section. The first section of this form consists identifying characteristics of the students, the second section consists students' experiences of intramuscular injection administration and the third section consists of determination of the level of students' knowledge about the intramuscular injection with multiple-choice questions. The data was analyzed using descriptive statistics and parametric tests. The study was approved by the ethical committee and educational institutions and informed consent signed from students. The total knowledge scores of the students' in intramuscular injection administration were (15.21±4.18) which found in average levels.