Yerel yönetimlerde rekreatif etkinliklere düzenli olarak katılan ve katılmayan kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının karşılaştırılması (Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği)
A comparison of healthy life style behavior between women attending / not attending recreative activities regularly at local corporations (Ankara metropolitan municipality example)
  1. Tez No: 426948
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KIRTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı Ankara Büyükşehir Belediyesine ait hanımlar lokalinde rekreatif etkinliklere katılan ve katılmayan kadınların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi ve ilgili yerel yönetime ait bu merkezlerde yapılan rekreatif aktivitelerin kadınların sağlıklı yaşam biçimi davranış düzeylerine etkisini belirlemektir. Rekreatif etkinliklere katılan kadın katılımcı 825, etkinliklere katılmayan kadın sayısı ise 811 olmak üzere toplam 1636 katılımcı araştırmaya katılmıştır. Araştırmada Walker ve ark.(1996) tarafından geliştirilen (Bahar Z ve ark.) tarafından 2008 yılında Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II”kullanılmıştır. Ölçek 52 madde ve altı faktörden oluşmaktadır. Araştırmanın istatistiksel analizi SPSS 19 paket programında yapılmıştır. Katılımcıların sağlıklı yaşam biçimi davranışları düzeylerinin değişkenler ile aralarındaki farklar tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA) ve bağımsız tek örneklem testi (t test) yöntemi, anlamlı farklara ait grup içi ikili karşılaştırmalar Tukey, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Spearman's korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the HLSB of women attending or not attending the recreational activities at the ladies club of Ankara metropolitan municipality according to different variables and to specify the impact of the recreational activities organized at these centers of the relevant local corporation on the healthy life style behavior levels of women. A total of 1636 participants joined the research and of these 825 were women attending the recreational activities and 811 were women not attending these activities. In the research the“Healthy Life Style Behavior Scale-II”, developed by Walker et al. (1996) and adapted into Turkish by Bahar Z et al. in 2008 has been used. The scale consists of 52 items and six factors. The statistical analysis of the study has been made on the SPSS 19 packaged software. The differences between the levels of healthy life style behavior of the participants and the variables was determined by one way analysis of variance (OneWay ANOVA) and the independent one sample test (t test) methodology, the intra-group paired comparisons of meaningful differences by Tukey and Spearman correlation test was used in order to specify the relation between the variables.