Deksketoprofenin oral kontrollü salım formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of oral controlled release formulations containing dexketoprofen
  1. Tez No: 426947
  2. Yazar: ÖZLEM KIŞLAL SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. TUNCER DEĞİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Deksketoprofen trometamol (DT), non-steroidal antienflamatuvar bir ajan olan ketoprofenin aktif enantiomeridir. Deksketoprofen, ketoprofenin S(+) enantiomeridir ve onun analjezik ve antienflamatuvar aktivitesinden sorumludur. Bu tez kapsamında; DT'ün çeşitli polimerler kullanarak oral kontrollü tablet formülasyonlarını geliştirirken, etkin maddenin salımını yavaşlatmak ve kontrol etmek planlanmıştır. Ayrıca dozlama sıklığını ve sayısını azaltmak, ketoprofene göre yan etkileri en aza indirmek de amaçlanmıştır. Formülasyonlarda DT'ün dozu 75mg olarak sabit tutulmuştur. Polimer madde olarak hidroksipropil metilselüloz (HPMC) (düşük ve yüksek viskositeli), Eudragit RS ve Carbopol kullanılarak belli basınçta direkt (doğrudan) basım tekniği ile kontrollü salım yapan matriks tipi tablet formülasyonları hazırlanmış ve DT'ün tablet formülasyonlarından salımında değişik polimerlerin etkisi incelenmiştir. Hazırlanan formülasyonların çözünme hızı profilleri piyasada bulunan DT tablet formülasyonları ile karşılaştırılmıştır. Seçilen optimum formülasyonun ağrı ve enflamasyon etkileri Wistar cinsi albino sıçanlar kullanılarak karşılaştırılmıştır. Hazırlanan tabletler piyasada bulunan tabletler kadar etkili bulunmuştur. Salım çalışmaları hazırlanan tabletlerin uzun etkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bu tabletler daha etkili ve iyi tolere edilebilir olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dexketoprofen (DT) is an active enantiomer of ketoprofen and it is a nonsteroidal antiinflammatory agent. DT is S(+) enantiomer of ketoprofen and responsible for analgesic, antiinflammatory and antipyretic effect. It was aimed to prepare orally applicable controlled release tablet formulation of DT using various polymers and reducing the release rate of the active substance in this thesis. It was also aimed to reduce number of tablet intake and some side effects. The dose of DT was 75 mg in all formulations. Hydroxypropyl methyl cellulose (HPMC low viscosity and high viscosity), Eudragit RS and Carbopol were used as polymers and compressed directly to prepare controlled release tablet formulations. The matrix tablets containing DT were prepared and the effects of various polymers on release rates were examined. The release rates of prepared tablets were then compared with commercially available DT tablets. Selected formulation (F6) was administered to rats and pain and antiimflammatory effects were compared with commercial DT tablets. Selected formulations were found to be effective as well as commercial tablets. Release studies show that prepared tablet release the drug for a long time, therefore these tablets were found to be more effective and can be tolareted well.