Farklı tükrük bezi tümörlerinde kanser kök hücresi varlığının ve aldehit dehidrogenez aktivitesinin diagnostik ve prognostik rolünün araştırılması
Evaluation of diagnostic and prognostic role of cancer stem cells and aldehyde dehydrogenase activity in different salivary gland tumors
  1. Tez No: 426949
  2. Yazar: ALAA M. SHUIBAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENAY YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tükrük bezi tümörleri farklı organizasyonlar göteren çeşitli hücrelerden köken almaları nedeniyle farklı histopatolojik ve biyolojik davranışlar gösterirler. Bu özellikleri tükrük bezi tümörlerinin tanı, tedavi ve prognozlarının belirlenmesinde güçlük yaratmaktadır. Kanser kök hücresi olarak adlandırılan özel bir hücre grubu tükrük bezi tümörlerinde tümör inişiasyonu, ilaca karşı direnç ve tümör agresifliği ile ilişkilendirilmektedir. Son bulgular, ALDH1, CD44, CD24 ve CD166'nin kanser kök hücreleri için belirleyici olduğunu desteklemiştir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada, ALDH1, CD166, CD44 ve CD24'un farklı benign, malign tükürük bezi tümörleri ve normal tükürük bezi dokusundaki dağılımını saptamak ve tümörünlerin klinikopatolojik özellikleri ile korelasyonunu araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi arşivinden elde edilen 24 malign tükürük bezi tümörü(6 mukoepidermoid karsinom, 6 polimorfik düşük dereceli adeno karsinom, 8 adenoid kistik karsinom, 2 karsinom ex-pleomorfik adenom, 2 asinik hücre karsinom), 24 benign tükürük bezi tümörü (21 pleomorfik adenom,3 bazal hücreli adenom) ve 7 normal tükürük bezi dokusu dâhil edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri ve yedi yıllık takip süreçleri kaydedilmiştir. Toplam 55 parafin blok, immunhistokimyasal olarak ALDH1, CD44, CD24 ve CD166 belirteçleri ile boyanmıştır. Malign tümörlerde izlenen düşük ALDH1 ekspresyon istatistiksel olarak anlamlılık göstermiştir (P0.034).Yüksek dereceli tümörlerde düşük derecelilere göre azalmış ALDH1 ekspresyonu saptanmıştır. Adenoid kistik karsinom (P 0.000) ve bazal hücreli adenomda (P 0.026) görülen ALDH1 ekspresyon yokluğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Malign tükrük bezi tümörlerinde istatiksel olarak anlamlı yüksek CD166 ekspresyonu saptanmıştır (0.002). Metastaz/nüks yapmış ve yüksek dereceli tümörlerde CD166 ekspresyonunda belirgin azalma görülmüştür. CD 44 ekspresyonunun benign ve malign tümörlerde normal tükrük bezi dokusuna göre azaldığı gözlenirken metastaz /nüks yapan tümörlerde metastaz/nüks yapmayan tümörlere göre daha yüksek oranda eksprese olduğu dikkati çekmiştir. Benign tükrük bezi tümörlerinin malign tümörlere oranla daha yüksek CD24 eksprese ettiği gözlenmiştir. Benzer şekilde metastaz/nüks yapan tümörlerde daha yüksek CD24 ekspresyonu saptanmıştır. Yaşla beraber ALDH1 ekspresyonundaki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (P 0.007). Sonuç olarak, malign tükrük bezi tümörlerinde benign tömörler ve normal dokulara oranla, CD166'nın yüksek ekspresyonu, ALDH1'in ise düşük ekspresyonu izlenmiştir. Bulgular bu iki molekülün tükrük bezi malignansilerinde kök hücreleri tanımlamada belirteç olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmanın bulguları bu moleküllerdeki ekspresyon farklılıklarının, malign tükürük bezi tümörlerinin prognozu ile ilişkili olabileceği yolundaki literatür bilgilerini desteklemektedir. Adenoid kistik karsinomlarda izlenen ALDH1 yokluğu bu molekülün ADCC ayırıcı tanısında potansiyel rolünü tartışmaya açmıştır.
Özet (Çeviri)
Salivary gland tumors exhibit a diverse range of histological appearance because of the various shapes and arrangements of the neoplastic cells which makes the diagnostic and prognostic predictions a real challenge. A subset of cells, tentatively called cancer stem cells (CSCs), in salivary gland tumors have been associated with tumor initiation, drug resistance, and tumor aggressiveness. Recent evidence suggests that enhanced activity of aldehyde dehydrogenase 1 (ALDH 1), CD44, CD24, CD166, as hallmark of cancer stem cells. For that reason this study aims to determine the distribution of the cancer stem cell markers ALDH1, CD166, CD44 and CD24 among different benign, malignant salivary gland tumors as well as normal salivary gland tissues. 24 malignant salivary gland tumors (6 mucoepidermoid carcinoma, 6 polymorphous low grade adenocarcinoma, 8 adenoid cystic carcinoma, 2 carcinoma ex-pleomorphic adenoma, 2 acinic cell carcinoma) 24 benign salivary gland tumors (21 pleomorphic adenoma, 3 basal cell adenoma) and 7 normal salivary gland tissues from the archive of Gazi University Faculty of Dentistry were enrolled in the study. Demographic features and 7 years follow up data of patients were recorded. A total of 55 blocks have been Immunohistochemically stained for CSCs markers ALDH1, CD44, CD24, and CD166. ALDH1 expression was down regulated in malignant tumors (P 0.034). Decreased ALDH expression was noted in high grade tumors. The lack of ALDH1 expression in adenoid cystic carcinomas (P 0.000) and basal call adenomas in relation to other tumors (P 0.026) were statistically significant. Malignant SG tumors displayed statistically significant up regulated CD166 expression (P 0.002). Loss of CD166 was determined both in metastasising/recurrent and high grade tumors in comparison to non-metastisizin/non-recurrent and low grade tumors. Diminishing CD44 expression was noted in benign and malignant tumors in descending order while metastisizing/recurrent tumor had higher CD44 expression in comparision to non-metastasizing/ non-recurrent tumors. Benign SGT showed higher CD24 expression in comparison to malignant tumors. There was a higher CD24 expression in metastasising/recurrent tumors. Down regulation of ALDH expression by age also showed statistical significance (P 0.007) In conclusion there was a statistically significant up regulation of CD166 and down regulation of ALDH1 expression in malignant salivary gland tumors. This data suggested that these molecules could be useful markers for cancer stem cells in salivary gland tumors. Our results also supported the literature information that variations in expressions of these markers might be correlated with the prognosis of salivary gland tumors. The lack of ALDH1 expression in ADCC suggested the potential role of this molecule as a diagnostic marker in differential diagnosis of ADCC.