Tahıl bazlı bebek mamalarında doğal mikotoksin zearalenone ve metabolitlerinin biyoizlemesi
Biomonitoring of the natural mycotoxins zearalenone and its metabolites in cereal-based baby foods
- Tez No: 426954
- Danışmanlar: PROF. DR. BENSU KARAHALİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Fusarium türü mantarların aktiviteleri esnasında oluşan Zearalenone ve metabolitleri tahıl ve dane içerikli gıdalarda östrojenik özellikleri ile insan ve hayvan sağlığı açısından birçok advers etkilere yol açarlar. Olası advers etkiler, özellikle bebek ve çocuklar kimyaslalara ve toksik maddelere yetişkinlerden birçok farklı nedenden dolayı daha hassas olduklarından önem taşımaktadır. Bu çalışma ile piyasada ticari olarak satılan tahıl içerikli bebek mamaları Zearalenone ve metabolitlerinin (α-ZOL ve β-ZOL) varlığı yönünden analiz edilmiştir. Analiz için SPE yöntemi kullanılmış, mevcut çalışmalar farklı basamaklarda optimize edilerek metodun geçerli kılma çalışmaları yapılmış ve yöntem GC/MS'e uyarlanmıştır. Optimizasyon işlemleri sonucu geliştirilen yöntemin geçerli kılma parametrelerinin değerlendirilmesi sonucunda metodun seçici, doğru, duyarlı ve tekrarlanabilir olduğu görülmüştür. Analizi gerçekleştirilen tahıl bazlı 44 adet bebek mamasında ZON ve metabolitleri yönünden kontaminasyona delil olabilecek bir pozitif sonuçla karşılaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Zearalenone and its metobolites which are produced during the activity of Fusarium genus of fungi pose several adverse effects on human and animal health for their estrogenic features on foods containing grain and cereals. Potential adverse effects are of high importance since infants and children are more susceptible to chemicals and toxic substances than adults due to a variety of reasons. In this study, grain containing infant formulas that are commercially available in the market were analyzed with regard to the presence of Zearalenone and its metoblites (α-ZOL ve β-ZOL). SPE method was employed for the analysis, validation of the method was performed by optimizing existing studies in different steps, and the method was adapted to GC/MS. Evaluating the validation parameters of the method developed after optimization processes, the method was determined to be selective, correct, precise and repeatable. In 44 grain containing infant formulas that were included in the analysis, none yielded positive result that could be considered as evidence of contamination with ZON and its metabolites.