E-kaderin geni promotor bölge polimorfizmlerinin böbrek taşı hastalığına yatkınlık üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of effects of E-cadherin gene promoter polymorphisms on nephrolithiasis susceptibility
- Tez No: 426953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Böbrek taşı hastalığı çok sık görülen global bir sağlık problemi olup, teşhisi, tedavisi oldukça maliyetli ve hasta açısından yaşam kalitesini düşüren sıkıntılı bir süreçtir. Böbrek taşı hastalığının genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Genetik faktörlerin belirlenebilmesi amacıyla, bu hastalığa yatkınlıkta rolü olduğu düşünülen genlerdeki tek nükleotid polimorfizmleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Son yıllarda yapılan genetik çalışmalar, bazı genlerdeki polimorfizmlerin taş oluşumu ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu genlerden biri E-kaderin (CDH1) genidir. CDH1, renal tübül hücrelerinde eksprese olan bir epitel hücre birleşim proteini olup, epitel gelişmenin devamlılığında ve hücre bütünlüğünün korunmasında önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmada CDH1 geni -160C/A (rs16260) ve -347G/GA (rs5030625) polimorfizmleri kalsiyum oksalat böbrek taşı hastaları ve sağlıklı bireylerde incelenerek, taş oluşumu ile polimorfizm ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın CDH1 -160C/A gen polimorfizmi sonuçlarına bakıldığında, CA genotipi frekansı böbrek taşı hastalarında (%38,6) kontrol grubuna kıyasla (%30,7) daha yüksek bulunmuştur. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır (OR: 2,80 ; %95CI: 1,08 – 7,28) (p=0,033). CDH1 -347G/GA gen polimorfizmi sonuçlarına bakıldığında ise hasta ve sağlıklı kontrol grupları arasında bu polimorfizm açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Çalışmamız, ülkemizde kalsiyum oksalat böbrek taşı hastalarında bu iki polimorfizmle ilgili ilk verileri sunmuş olup, bu verilerin daha sonra yapılacak olan çalışmalara öncülük edebilecek potansiyeli vardır.
Özet (Çeviri)
Nephrolithiasis is a global health problem that has often seen and the diagnosis, treatment is costly and troublesome process that reduces the quality of life for the patient. Nephrolithiasis is a multifactorial disease caused by both genetic and environmental factors. In spite of the advances in the knowledge of pathogenesis, little is know about the effect that genetic susceptibility has on the occurrence of nephrolithiasis. In order to identify the genetic factors, single nucleotide polymorphisms in the genes thought to be involved in susceptibility to this disease is being investigated. In recent years, genetic studies revealed that polymorphisms in some genes, one of them is E-cadherin gene (CDH1), is associated with stone formation. E-cadherin is an epithelial cellular junction protein expressed in renal tubule cells. E-cadherin plays an important role in the maintenance of epithelial development and cell integrity. In this study, CDH1 gene -160C/A (rs16260) and -347G/GA (rs5030625) polymorphisms examined in healthy individuals and patients with kidney stones, the relationship between polymorphisms and stone formation investigated. However the frequency of CA genotype was increased in patients with kidney stones group (%38,6) versus control group. (%30,7) (OR: 2,80; %95CI: 1,08 – 7,28) (p=0,033). No significant difference was found between patients and control subjects for CDH1 -347G/GA genotype and allel frequencies. Our study reveals the first data about these two polymorphisms on patients with calcium oxalate nephrolithiasis in our country and we believe that these findings have potential implications that will lead further studies.