Piyasada satışa sunulan çeşitli bebek mamalarında ve pastörize sütlerde Enterobacter sakazakii'nin varlığı
Presence of Enterobacter sakazakii in a variety of commercially available baby food and pasteurized milk
  1. Tez No: 302704
  2. Yazar: BURCU ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Mikrobiyoloji, Food Hygiene and Technology, Microbiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Enterobacter sakazakii (E. sakazakii) bebeklerde yaşamı tehdit eden menenjit, nekrotize enterokolit ve septisemiye neden olan fırsatçı bir patojendir. Prematüre, düşük doğum ağırlığına sahip ve 28 günlükten küçük bebekler E. sakazakii infeksiyonu riski altındadır. E. sakazakii çeşitli gıdalardan ve çevresel kaynaklardan izole edilmiş olmasına rağmen, toz bebek mamaları infeksiyonların ana kaynağı olarak bildirilmiştir. Toz bebek mamalarının tüketilmesi sonucu oluşan birçok infeksiyon bildirilmiştir. Bu çalışmada 120 adet bebek formulü, 80 adet devam formulü ve 150 adet bebek - küçük çocuk ek gıdası olmak üzere toplam 350 adet bebek maması ve 50 adet pastörize süt E. sakazakii varlığı yönünden incelendi. E. sakazakii; 350 adet bebek mamasının 4'ünde (% 1,14) tespit edildi. E.sakazakii tespit edilen bebek mamaları tahıl bazlı bebek ve küçük çocuk ek gıdası grubundandır. 100 adet tahıl bazlı bebek ve küçük çocuk ek gıdasının 4'ünde (% 4) E. sakazakii tespit edildi. Pastörize sütlerde ise, E. sakazakii tespit edilmedi. Bu sonuçlar, toz bebek mamalarının E. sakazakii infeksiyonları açısından dikkate alınması ve infeksiyonları önlemek için hijyenik önlemler alınması gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte, Türk Gıda Kodeksi'nde bebek ve devam formullerinin yanı sıra, bebek ve küçük çocuk ek gıdalarına da E. sakazakii analizi zorunluluğu getirilmesi sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Enterobacter sakazakii (E. sakazakii) is an opportunistic pathogen associated with rare but life-threatening cases of meningitis, necrotizing enterocolitis and sepsis in babies. Premature and underweight babies, and the babies less than 28 days old are under the risk of E. sakazakii infection. Although it has been detected in various foods and other environmental sources, powdered baby food is reported as the main source of outbreaks. Feeding with powdered infant formula has been epidemiologically implicated in several clinical cases. In this study 350 baby food and 50 pasteurized milk samples were examined for presence of E. sakazakii. Baby food samples consist of 120 powdered infant formula, 80 follow-on formula and 150 additional food for infant - young children. E. sakazakii was detected in 4 of 350 baby foods (% 1.14) examined. E. sakazakii detected on samples which were cereal-based additional food for infant and young children. E. sakazakii was detected in 4 of 100 cereal-based additional food for infant and young children (% 4) examined. It could not be detected in pasteurized milk. This result indicates that powdered baby food should be considered as an important source for E. sakazakii, and proper hygienic measures should be applied to prevent related infection. It is cocluded that, it should be required to analyze for E. sakazakii for additional food for infant and young children samples in Turkish Food Codex, as well as infant milk formula and follow-on Formula samples.