Akrilik rezin protez kaide materyalinin çeşitli konsantrasyonlarda 2-metakriloiloksietil fosforilkolin polimeri ile kaplanmasının akriliğin yüzey özellikleri ve candida albicans adezyonu üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of 2-methacryloyloxyethyl phosphorylcholine polymer coating with various concentrations onto acrylic resin denture base material on surface characteristics and candida albicans adhesion
- Tez No: 426961
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, ısı ile polimerize olan, hareketli protez kaide akriliğinin, çeşitli konsantrasyonlardaki 2-metakriloiloksietil fosforilkolin (MPC) polimeri ile kaplanmasının, protez stomatitinin en önemli etkeni olan Candida albicans adezyonu ve bu adezyonu etkileyen yüzey temas açısı ve yüzey pürüzlülüğü faktörleri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, ısı ile polimerize olan akrilik kaide rezin materyalinden kontrol grubu ve üç test grubunun her biri için 10'ar adet olmak üzere toplam 40 adet örnek hazırlanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir yüzey işlemi uygulanmamış, test gruplarının yüzeyleri ise farklı konsantrasyonlarda (0,25 mol/L; 0,50 mol/L ve 0,75 mol/L) MPC'nin greft polimerizasyonu ile kaplanmıştır. Tüm grupların yüzey temas açıları ve yüzey pürüzlülükleri incelenmiştir. MPC kaplamasının doğrulanması için Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ile yüzeylerin kimyasal analizi yapılmıştır. Ardından, örnekler C. albicans ile 18 saat boyunca inkübe edilmiş ve yüzeye tutunan C. albicans miktarı değerlendirilmiştir. MPC kaplaması ile birlikte yüzey temas açısı değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmış, en düşük değer 0,25 mol/L grubunda kaydedilmiştir. MPC kaplaması sonrasında yüzey pürüzlülüğünde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik görülmemiştir. MPC polimeri konsantrasyonundaki artışa paralel olarak C. albicans adezyonunda istatistiksel olarak belirgin bir azalma gözlenmiştir. 0,50 mol/l ve 0,75 mol/L grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, akrilik kaide rezin materyali yüzeyinin MPC'nin greft polimerizasyonu ile kaplanmasının, C. albicans adezyonunu belirgin derecede azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of 2-methacryloyloxyethyl phosphorylcholine (MPC) polymer coating with various concentrations onto acrylic resin denture base material on surface characteristics such as contact angle and surface roughness and Candida albicans adhesion which is the major factor of denture stomatitis. For this purpose, 40 samples, including 10 for each of the control group and three test groups, were manufactured from heat-polymerized acrylic denture base material. Surfaces of the specimens in test groups were coated by graft polymerization of MPC polymer in different concentrations (0.25 mol/L; 0.50 mol/L and 0.75 mol/L), while no surface treatment was applied to the control group. Contact angles and surface roughness were examined, and chemical composition of the surfaces were analyzed by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) to verify the MPC coatings. Then, specimens were incubated with C. albicans for 18 hours and adhered C. albicans cells were evaluated. Contact angle values were statistically decreased due to the MPC coating, with the least values for 0,25 mol/L group. No statistically significant difference was found in surface roughness due to the MPC coating. A statistically significant decrease was observed in C. albicans adhesion in parallel with the increase in the MPC polymer concentration. There was no significant difference between 0,50 mol/L and 0,75 mol/L groups in terms of adhesion. Based on the results, graft polymerization of MPC on acrylic denture base material reduces the adhesion of C. albicans.