Malathionun, rat karaciğer dokularında oksidan ve antioksidan sistem, inflamatuar belirteçler ve bazı metabolik biyomoleküller üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of malathion's effect on oxidant and antioxidant systems, inflammatory marker and some metabolic biomolecules in rat liver
  1. Tez No: 426962
  2. Yazar: ÇINAR SEVERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada tarımda pestisit olarak kullanılan bir organofosfat olan Malathion'un akut (24 saat) farklı doz uygulamarıyla Wistar albino ratlarının karaciğeri üzerindeki hasarı incelenmiştir. Bu amaçla her grupta 6 tane olmak üzere kontrol (Grup1) ve 100 mg/kg (Grup 2), 200 mg/kg (Grup 3), 400 mg/kg (Grup 4) doz grupları oluşturularak seçilen karaciğer parametreleri üzerindeki değişimler araştırılmıştır. Karaciğer malondialdehit (MDA), ileri glikasyon son ürünü (AGEs) düzeyleri ve asetilkolinesteraz (AChE), süperoksit dismutaz (SOD) aktivitelerinin gruplar arasında istatistiksel olarak farkın anlamlılığı bulunamamıştır (p>0.05). Karaciğer kolinesteraz (ChE) aktivitesinin Grup 2, Grup 3 ve Grup 4'ün, Grup 1'e göre anlamlı olarak azaldığı gözlemlenmiştir (p0.013).
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the acute effects of different doses of Malathion, which is an organophosphate used as a pesticide in agriculture, on liver injury of Wistar albino rat. For this purpose, we set 4 groups containing 6 animals (control (Group 1), 100 mg/kg (Group 2), 200 mg/kg (Group 3), 400 mg/kg (Group 4)) and the change of liver selected parameters was analyzed. We found that there was no significant change in liver malondialdehyde (MDA), acetylcholinesterase (AchE) activity, advanced glycation end products (AGEs) and superoxide dismutase (SOD) levels among the Groups (p>0.05). Liver cholinesterase (ChE) levels of Group 1, Group 2, Group 3 were significantly lower than Group 1 (p>0.013). The liver advanced oxidation protein products (AOPP) significantly increased in Group 3 and Group 4 compare to Group 2 (p>0.013).