Mast hücre triptazı ve oksidatif stres parametrelerinin koroner arter hastalığının klinik ve anjiografik bulguları ile ilişkisi
The relationship of mast cell tryptase and oxidative stress parameters with clinical and angiographic findings of coronary artery disease
- Tez No: 426969
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİLGİHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mast hücre triptazı, koroner aterom plaklarının omuz bölgelerinde yoğunlaşan mast hücrelerinden salınır. Plak rüptürlerinin en çok bu bölgede olduğu için, triptaz ile rüptür arasındaki ilişki ilgi konusu olmuştur. Triptazın, matriks metalloproteinazları aktive ederek plak rüptürünü hızlandırdığı savlanmıstır. Triptaz aynı zamanda oksidatif stresle de ilişkili görünmektedir. Bu çalışmada, mast hücre triptazı ve oksidatif stres parametrelerinin koroner arter hastalığının klinik ve anjiografik bulguları ile ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Bu çalışmada mast hücre triptazı, koroner arter hastalığının ciddiyetini gösteren Gensini skoru ile istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir pozitif korelasyon göstermiştir. Bu korelasyon, yaş, cinsiyet, diyabetes mellitus, hipertansiyon, sigara, serum lipid düzeyleri gibi geleneksel risk faktörlerine göre yapılan düzeltmeden sonra da anlamlılığını korumuştur. Öte yandan AOPP ve MDA ile Gensini skoru arasında anlamlı pozitif korelasyon saptanmamıştır. Destekleyici bir ek bulgu olarak, ateroskleroz ciddiyetinin bir temsilci belirteci olan karotis intima media kalınlığı ile mast hücre triptazı düzeyleri arasında da anlamlı pozitif korelasyon saptanmıştır. Bulgular, mast hücre triptazının koroner arter hastalığı ve aterosklerozun ciddiyet düzeyini öngörmede yararlı bir belirteç olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Mast cell tryptase is secreted from mast cells that are concentrated in the shoulder regions of atheromas. The fact that rupture usually takes place in this particular region, the link between tryptase and rupture has been of interest. It has been hypothesized that tryptase may activate matrix metalloproteinases, thus promoting plaque rupture. It is well known that micro ruptures within the atheroscleroic plaques lead to plaque expansion and plaque growth. Thus, we hypothesized that mast cell tryptase may be associated to severity of coronary artery disease. The aim of this study was to investigate the relationship of mast cell tryptase and oxidative stress parameters to clinical and angiographic findings and stage of coronary artery disease. We found a statistically significant positive correlation between mast cell tryptase levels and Gensini score which is a surrogate od severity of coronary artery disease, This correlation remained significant after adjustment for traditional risk factors such as age, gender, diabetes mellitus, hypertension, smoking status, and serum lipid levels. On the other hand, serum AOPP and MDA concentrations, which are markers of oxidative stress, were not correlated to Gensini score. As an additional finding, mast cell tryptase levels were siginificantly and positively correlated to carotid intima media thickness. These findings suggest that mast cell tryptase may be an independent marker of coronary artery disease and atherosclerosis.