Futbol müsabakalarında şiddet olaylarına karışarak adli kayıtlara geçen seyircilerin psiko-sosyal analizleri üzerine bir araştırma
A research on physco-social analysis of spectators who have involved in the violent events at the football matches and who entered into the police registrations
- Tez No: 426970
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KURU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol müsabakalarında şiddet olaylarına karışmış ve polis kayıtlarına geçmiş seyircilerin psiko-sosyal ve kişilik özelliklerini tespit etmek ve bu doğrultuda çeşitli öneriler getirmektir. Araştırma tarama modelindedir. İlgili literatür taranarak araştırma problemi hakkında gerekli bilgileri ortaya koymak amacıyla, 40 sorudan oluşan bir anket ve DERGIESSEN Ben formu testi uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini, 1998-1999 futbol sezonu müsabakalarında şiddet olaylarına karışmış ve polis kayıtlarına geçmiş seyirciler, örneklemi ise bu seyirciler arasından tespit edilen 114 birey oluşturmaktadır. Araştırma sırasında çeşitli güçlükler nedeniyle 87 kişiye ulaşılabilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesinde MINITAB istatistik paket programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde, ankette yer alan sosyo-kültürel özelliklere yönelik sorularda frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış ve yorumlar bu dağılımlara göre yapılmıştır. DERGİESSEN testi sonuçları ise skalaların ayrı ayrı değerlendirilmesi ile hazırlanmıştır. Sonuç olarak, araştırma kapsamına giren seyircilerin, toplumda kendilerine önem verilmediği fikrini taşıyan, ilişki kurulması zor, başkalarına emretmekten hoşlanan, dik kafalı, iyi kavga eden, para harcamada kontrolsüz, hesabını bilmeyen, düzensiz, korkusuz, hipomanik, bağımsız, kızgınlıklarını dışa vuran, başkalarına uzak duran, sevgi duygularını göstermeyen, çevresine karşı şüpheli bir kişiliğe sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to establish and propose the physco-social and personality qualifications of the spectators who involved in the violent events at the football matches and who entered into the police registrations. The research is in the scanning mode. Through scanning the related literature, an inquiry composed of 40 questions and DERGİESSEN Ben form test were carried out in order to provide the needed information on the research problem and, a solution is looked for the research problem with the data acquired through this inquiry and test. 87 of the 114 spectators who involved in the violent events during the football competition in 1998-1999 and entered into the police registration composed the universe of the research. In the analysis of the data, the frequency and percentage distributions of the inquiries are determined and DERGİESSEN test is prepared by the separate assessment of the scales. In the evaluation of the data and the designation of the calculated values, a mini-type statistics packet program was used. In conclusion it is seen that the spectators taken place in the scope of the research have the characteristics of the people who feel worthless in the society, who are difficult to relate, are stubborn, who enjoy to order the others, who are good at fighting, are out of control while spending and who do not know the calculation, who are untidy, fearless, hypomaniac, independent, who reflect their angers, who keep away from the others, who hide their feelings of love and have a doubtful personality towards the environment.