Yönetsel etkililiğe ulaşmada yenileşme olgusu
The Innovation phenomenon in reaching managerial effectiveness
- Tez No: 42699
- Danışmanlar: PROF.DR. DURSUN BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
I ÖZET YÖNETSEL ETKÎLÎLÎ?E ULAŞMADA YENİLEŞME OLGUSU Ferit KARAKÖSE Danışman: Prof.Dr. Dursun BİNGÖL 1995 JÜRİ: ÖZET: Tarihsel gelişim içinde toplumlar sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasal boyutlarda belli bir ölçüde değişme gelişme içinde bulunmuşlardır ve bulunacaklardır. Ancak çağımızda değişmenin hızı ve kapsamı, bilimsel ve teknik ilerlemelerle, daha önceki dönemlere oranla görülmemiş boyutlara ulaşmış ve toplumların bu dinamik ve hızlı değişime ayak uydurabilmeleri çağımızın temel sorunlarından biri haline gelmiştir. Modern bir işletme bakımından hayatta kalmanın ve verimliliği arttırmanın temel koşulu yeniliklere uyabilmesi ve örgütsel hayatının bir parçası haline getirmesidir. İçinde oluştukları toplumsal çevrenin bir ürünü olan örgütler, bu çevrenin sürekli değişmesi karşısında, kendilerini çevreden gelen bu değişmeye uydurmak zorunluluğu ile karşı karşıyadırlar. işletmelerin çevre ile ilişkilerinin gittikçe yoğunlaşmasıyla, çevredeki değişmelere ayak uydurma ve sorun çözme yeteneği yönetimde etkililiğin ya da etkili bir yönetim sistemine sahip olmanın temel boyutlarından biri haline gelmiştir. Ayrıca örgütler yapıları gereği öncelikle amaç gerçekleştirmeye yönelik sosyal üniteler oldukları ve bu anlayış içinde toplumsalI fonksiyonu yerine getirdikleri ölçüde yaşayacaklarına göre, amaçlarını çevrenin ihtiyaç ve baskılarını da dikkate alarak saptamak ve çevredeki değişme iie bu ihtiyaç ve baskılarda bir değişim olduğunda buna göre yeniden düzenlemek veya değiştirmek zorundadırlar. İlave olarak, çevreye bir kurum olarak kendi saygınlıklarını kabul ettirdiklerinde, bir yenilik kaynağı ve değişme aracı rolü oynayarak kendi çevrelerini etkileme ve kontrol etme olanağına kavuşmaları, çevredeki değişme ile kendi değişmelerini uygun bir dengede tutabilmeleme bağlıdır. Bir taraftan toplumsal hayatın çeşitli boyutlarındaki yenileşme olgusu, diğer taraftan da bu değişmeye ayak uydurma çabalarının yoğunlaşması etkili, çevresine karşı duyarlı ve insancıl bir yönetim anlayışını ortaya çıkarmıştır. Kısaca, günümüzde yenileşme olgusunun veri olarak alınabilecek boyutlara ulaşması karşısında geliştirilen yönetim anlayışı, yüksek derecede bir dinamizm gösteren çevrenin nitelikleme uygun ve çevreye uyum kapasitesi olan ya da değişip yenileşebilen örgütlerin önemi üzerinde yoğunlaşmakadır. İşte, örgütün bir yandan bütün unsurlarından ve biçimsel ve doğal etkileşim kalıplarından oluşan iç çevresine uyumu, diğer yandan da farklılaşmış bir alt-sistemi olduğu daha yüksek düzeydeki bir sistemin unsurlarından başka alt sistemlerden ve bunların etkileşiminden oluşan dış çevresine uyumu anlamındaki yenileşme olgusu, günümüzde daha da önem kazanmaktadır ve özellikle yönetsel etkililiğin kazanılması ve arttırılması gerekliliğne paralellik arzetmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Master Thesis THE INNOVATION PHENOMENON IN REACHING MANAGERIAL EFFECTIVENESS Ferit KARAKÖSE Supervisor : Prof. Dr. Dursun BİNGÖL Jury : Prof.Dr.Dursun BİNGÖL SUMMARY: Societies have been prgressed in terms of social, cultural, economical andpolitical change and development to some extend in the past. But, in our time the speed and content of change is reached enourmous dimensions because of scientific and tecnical progress compared with last periods and to be able to keeping step with this dinamic and speedy changes have been main problem for societies. From the point of business, the main condition for surviving and increasing efficiency is to be in harmony with innovations and make them a part of it's own organisational life. Organizations the products of a society which come into existence in it, can accross to match the change occured in the society as fit this change is continous process. Increasing in density in liasion between environment and businesses is made to necessary to keep step whit changes in environment and to solve problems and become the main aspect of having effectivenness in manegement or manegerial effectiveness.IV As organizations are social units that sive priority to realize their aims and can only survive if they substitute social functions, they have to determine their aims according to environment's needs and influences. If needs and influences change due to changes in the environment they have to rearrenge or change themselves. In addotionto made the environment accept them as the source of innovation and have the change to effect and control their environment depends on the ability to balance the changes of environment and their transformation. On the one hand, innovation phenomenon in the different aspects of social life, on the other hand, increasing in density to keep step with this change bring about sensitive and kindly managerial understanding. In short, the innovations phenomenon that means organization's harmony with its internal environment which consists of formal and natural influences forms, and its harmony with its external environment, covers sub-systems of highest systems and their interactions with each other, is becomeing more and more importent nowadays. Especially gaining managerial effectiveness and necessity to increase it seems to be parallel.