Kamu yönetiminde yönetici etkinliği
Manager efficiency in public administration
- Tez No: 103933
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Etkinlik ve verimlilik sözcükleri günümüzde giderek önemi artan kavramlardır. Amaçlara ulaşmada gösterilen basan ve sağlamlık olarak özetleyebileceğimiz etkinlik, artan gereksinimlerimiz karşısında azalan ve her geçen gün daha çok insanca paylaşılması gereken kaynakların başarılı bir biçimde kullanılmasındaki tek yol ve ölçü olmaktadır. Konuya ülkemiz acısından baktığımızda, çok büyük bir alana yayılmış ve geniş toplum kesimlerini etkileyen bir kamu örgütüne sahip olduğumuzu görürüz. Türk kamu yönetimi örgütsel yapısı pek çok değişik alanlardan oluşmaktadır. Doğal olarak bu örgütün yapısında çok sayıda yönetsel birim ve bunların yöneticileri bulunmaktadır. Diğer birimlerde olduğu gibi kamu yönetimi örgütleri de iyi yöneticilerle yönetildiği takdirde daha verimli olacaktır. Bu verimlilik artışı, sonuçta tüm toplumunun huzur ve rahatının artmasına neden olacaktır. Burada yöneticinin“iyi veya kötü olması”başında bulunduğu kamu yönetimi örgütünün amacına ulaştırmadaki etkinliğine göre belli olacaktır. Gerçekten de bir çok kamu kuruluşuna baktığımızda, aynı işletmelerde olduğu gibi etkin yöneticilerce yönetildiklerinde daha verimli; etkin olmayan yetersiz yöneticilerle yönetildiklerinde ise verimsiz olduklarını görmekteyiz. Kamu örgütlerinin hizmet sahasının toplumun geniş kesimlerini etkilediğini ve özelliklede ülkemizde bu alanın büyüklüğünü gözönüne aldığımızda konunun önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Öyleyse yapılması gereken, kamu örgütlerinin verimliliğini artırmak, maksimum verim almaktır. Verimliliği belirleyecek faktörlerden biri ve oldukça önemlisi birim yöneticisi olacaktır. IVİşletme yönetiminde konu üzerinde giderek artan oranda durulmaktadır. Kamu yönetiminde ise durum bu kadar olumlu olmamaktadır ve aynı işlevdeki kamu kuruluşları özel işletmelere göre verimsiz kalmaktadır denebilir. Kamu yöneticilerinin örgütlerinden daha yüksek verim almaları için daha etkin hale getirilmeleri gerekmektedir. Bunun yolu ise önce şu anki durumu ortaya çıkarmak, ardından da etkinlik artırmak için gerekli değişiklikleri yapmaktır. Türk kamu yönetimi örgüt yapısı büyük ölçüde Osmanlı Devleti'nden devralınmış, ancak zaman içinde yeni kurumlarla zenginleşmiş ve çeşitlenmiştir. Bu yapı içinde temel görevlerden biri mülki idare amirliğidir. Bu meslek, tarihsel süreç içerisinde bazı zaaflara uğramakla beraber Halâ devlet yapısı içindeki önemli ve vazgeçilmez yerini korumaktadır. Böylesi önemli bir mesleğin insanlannı daha etkin bir hale getirmek, ülke menfaati açısından zorunlu bir hal almıştır.Bu çalışmamızla mülki idare amirliği içinde temel öğe olan ve tüm ülke sathını kapsayan Kaymakamlar incelenmek istenmiştir. Kurumsal anlatımlardan sonra bir kamu yöneticisi olarak kaymakamlar üzerinde alan araştırması yapılmıştır. Böylece bizzat bu mesleği yapan kamu yöneticilerine sorulan sorularla, daha etkin olma yollan ve şu anki sıkıntılar belirlemeye çalışılmıştır. Çıkan sonuçlara göre yapılacak düzenlemelerle kaymakamlar daha etkin olabilecek ve onların başında olduğu kamu örgütü daha verimli bir hale gelebilecektir. Benzeri çalışmalarla tüm kamu kuruluşları ve kamu yöneticileri hergün yakındığımız kamu hizmetleri halkımızın layık olduğu düzeye çıkarabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today the importance of the words efficiency and effectiveness is continuing to increase. Effectiveness can be summarised as the success that is needed in order to reach the goals set. We are living in a worLd. Where there is a continuous increase in the needs and demands of people, and at the same time a continuing decrease of resources. The inefficient use of these resources will open doors to many problems in the future. When we look at the subject interms of our country, we can see that the public sector has control over a large part of our community. The organisational structure of the Turkish public sector has many variety. Naturally, the structure of this organisation is made up of many management units and their managers. Like seen in other organisations, public management will be more efficient if managed by good managers and visa versa. The increase in efficiency, will benefit the whole society. When we take a good look at puphc establishment, they are more succesful and productive when managed by efficient managers. Whereas, when managed by insufficient managers the results are unsuccessful!. In Turkey puplic sector services has effect on a large part of our society, therefore it is especially very important that it is managed efficiently. The way to solve this problem of inefficiency is to first analyse the present situation, and then decide on the neccessary changes that needs to take place. The structure of the Turkish puplic sector is largely inherited from tue Ottoman Empire. In Turkey there is a system of governors. In the city the governor is called the“Vali, and in the distric the governor is called the 'Kaymakam'. The termonology used VIfor both the governors is ”Mülki İdare Amiri". This career, although from the past to the future has come across many criticisms, still remains as the most important part of the government structure. For the benefit of the country, it is vital to well educate the governors so that they work as efficient as possible. In this project, Kaymakams will be analysed as the primary compartments of the system working throughout the country. As a puphc manager I have conducted field work on Kaymakams. In this study questionnaires have been conducted personally to people working in this job. Therefor we are able to consider ways on how to work more efficiently, and solve present problems that we are faced with in Turkey. VII