Çocuk ve ergenlerde obsesif kompulsif bozukluğun klinik özellikleri ve eşlik eden bozukluklar
Clinical features of obsessive compulsive disorder and comorbid disorders in child and adolescent
  1. Tez No: 427001
  2. Yazar: MERVE AKTAŞ TERZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ÇAKALOZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Psychiatry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), yaşamın herhangi bir döneminde ortaya çıkan, kişinin eğitim, iş ve sosyal yaşamında işlevsellik kaybına neden olan, kişinin yaşamını olumsuz yönde etkileyen, obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterize bir bozukluktur. Çalışmada OKB tanılı çocuk ve ergenlerde, OKB'nin başlangıç yaşını, ailelerin sosyoekonomik düzeyini ve ailede OKB görülme sıklığını, obsesyon ve kompulsiyonların tipini, obsesyon ve kompulsiyonlarda cinsiyet farkının ve başlangıç yaşının öneminin olup olmadığını, eşlik eden diğer ruhsal bozuklukların varlığını, hangi eş hastalıkların ne sıklıkta hangi yaş grubunda ve cinsiyette daha sık göründüğünü araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya 0-18 yaş arasında OKB tanılı 93 çocuk ve ergen katılmıştır. Klinik görüşmede K-SADS-PL'ye göre yarı yapılandırılmış görüşme ve DSM-IV-TR tanı ölçütlerinin esas alındığı yarı yapılandırılmış bir görüşme yapılmış, CY-BOCS uygulanmıştır. Olguların belirtilerinin ortaya çıktığı yaş ortalaması 7.79 ± 3.78 (2-15) yıldır. Olguların %72.1'inin erken başlangıçlı, %27.9'unun geç başlangıçlı olduğu belirlenmiştir. Erken başlangıçlı OKB'de en sık kirlenme obsesyonu ve kontrol etme kompulsiyonu, geç başlangıçlı OKB'de en sık saldırganlık obsesyonu ve kontrol etme kompulsiyonu bulunduğu tespit edilmiştir. Olguların CY-BOCS ortalama puanı 28.54± 4.41 (17-35) olarak hesaplanmıştır. Obsesyon, kompulsiyon ve toplam puanlar açısından kızlar ile erkekler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Olgulardaki en sık eş tanılar özgül fobi, ayrılık anksiyetesi bozukluğu, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, tik bozuklukları olarak bulunmuştur.Erken başlangıçlı OKB'nin klinik özellikleri, seyri ve ilaç tedavi yanıtları ile ilgili elimizde kesinlik kazanmış bilgi bulunmadığı göz önüne alınarak, erken başlangıçlı OKB ile ilgili olarak daha büyük örneklemli, klinik özelliklerin, seyrin ve tedavi yanıtlarının değerlendirildiği daha ileri çalışmaların gerekli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Obsessive-compulsive disorder (OCD) might be emerged at any time of the lifespan; causes a loss of functionality in one's educational, work and social life; affects one's life negatively and is characterized with obsession and compulsion. Focusing on OCD diagnosed children and adolescents, this study aims to investigate that, OCD's age of onset, families' socio-economic level and frequency of OCD in families, the type of obsession and compulsion, the importance of sex and age of onset in OCD, concomitant mental disorder, and which concomitant illnesses occur in which age group and sex more frequently. This study covers 93 child and adolescent between the age of 0-18 diagnosed as OCD. During the clinic interview, semi-structured interviews were conducted based on K-SADS-PL and DSM-IV-TR diagnoses criteria, CY-BOCS was employed. The avarage age of the first symtoms' emergence was 7.79 ± 3.78 (2-15). Considering the age of onset of the cases, 72.1% were early age of onset, 27.9% were late age of onset. Avarage score of CY-BOCS total score was 28.54± 4.41 (17-35), and there were no significant difference between females and males in terms of obsession, compulsion and total score. Most frequent obsession and compulsion types were contamination obsession and control compulsion in early age of onset OCD and aggressive obsession and control compulsion in late age of onset OCD. Most frequent psychiatric comorbidity were specific phobia, separation anxiety disorder, attention deficity hyperactivity disorder, tic disorders.Considering the lack of any definite information about early age of onset OCD's clinic features, course and response to medical treatment, further studies are needed, which cover broader sample, and evaluate clinic features, courses and responses to medical treatments in early age of onset OCD.