Tourette bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde eşlik edebilen yaşam boyu obsesif kompulsif bozukluk semptomlarının mevcut tik davranışlarının özellikleri ile ilişkisi ve bulguların obsesif kompulsif semptomları bulunmayan olgularla karşılaştırılması
Effects of life-time obsessive compulsive disorder symptoms on tic properties in chi̇ldren and adolescents with tourette disorder and the comparision of the findings with the cases with no comorbi̇d obsessi̇ve compulsi̇ve symptoms
- Tez No: 478145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TANIDIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
AMAÇ: Çalışmamızın amacı, yaşam boyu Tourette bozukluğu (TB) tanısı olan çocuk ve ergenlerde yaşam boyu obsesif kompulsif bozukluk (OKB) belirtilerinin oranını ve tiplerini saptamaktır. Ayrıca obsesif kompulsif bozukluk belirtilerinin eşlik ettiği olgular ile bu belirtilerin eşlik etmediği olgular arasında, tiklerin tipi, sayısı, karmaşıklığı, şiddeti, tiklerin başlama yaşı, tiklerin işlevselliği etkileme derecesi ve ailedeki psikiyatrik hastalık öyküsü açısından fark olup olmadığını araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya çocuk ve ergen psikiyatri polikliniğimize Haziran 2017-Ağustos 2017 tarihleri arasında başvurup yaşam boyu TB tanısı almış ve son 3 yıl içinde TB tanısı ile takibi devam eden 6-18 yaşları arasında 89 olgu alınmıştır. Mental retardasyonu, otizm spektrum bozukluğu, psikotik ve duygudurum ve madde kullanım bozukluğu olan olgular çalışmaya dâhil edilmemiştir. Araştırmacılar tarafından geliştirilmiş sosyodemografik klinik veri formu ve Yale Genel Tik Ağırlığını Derecelendirme Ölçeği (YGTADÖ) olgu ve ebeveynlerine sorularak klinisyen tarafından doldurulmuştur. Obsesyon ve kompulsiyonlar, Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG-ŞY) adlı yarı yapılandırılmış görüşme formunun“Obsesif Kompulsif Bozukluk Eki”kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Olgularımızın yaş ortalaması 12.3±2.6 idi. Erkek/kız oranı 3.4'tü. Tiklerin başlangıç yaşı 7.14±2.16 (min:4-mak:12) idi. Olguların %71.9'unun ailesinde tik öyküsü mevcuttu. Olguların %61.8'inde obsesif kompulsif bozukluk (OKB) belirtileri mevcuttu, olguların %39.3'ü OKB tanı kriterlerini karşılıyordu. En sık görülen obsesyonlar 'simetri' ve 'saldırganlık' obsesyonları, en sık görülen kompulsiyonlar 'kontrol etme', 'yineleme' ve 'sayma' idi.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of our study was to examine the rate and the type of life-time obsessive compulsive disorder (OCD) symptoms in children and adolescents with life-time Tourette Disorder (TD). In addition we aimed to examine if there were differences between the cases with OCD symptoms and without OCD symptoms regarding types, severity and complexity of tics, age of onset of tics, the degree of interference of tics with the functioning and family history for psychiatric disorders. MATERIALS and METHODS: The cases were 89 child and adolescents between 6-18 years old age who referred to our clinic between June 2017-August 2017 and got life-time TD and the cases with TD who were on follow-up for the last three years in our child and adolescent psychiatry clinic. The cases with mental retardation, autism spectrum disorder, any psychotic, mood or substance use disoder were not included in the study. The sociodemographic and clinical data form prepared by investigators and Yale Global Tic Severity Scale (YGTSS) were filled by the authors by interviewing with the child and the parents. Obsession and compulsions were assessed by the OCD part of the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version (KSADS-PL). RESULTS: The mean age of the sample was 12.3±2.6. Male to female ration was 3.4. The mean age of onset of tics was 7.14±2.16 (min:4-max:12). In 71.9% of cases there was tic history in the family history. There were OCD sypmtoms in 61.8% of cases and OCD diagnosis in 39.3% of cases. The most common obsessions were 'symmetry' and 'aggression' obsessions and the most common compulsions were 'controlling', 'repeating' and 'counting' compulsions.