Endometrium kanserinde dicer geni RS3742330 polimorfizminin belirlenmesi
Determination of dicer gene RS3742330 polymorphism in endometrium cancer
  1. Tez No: 427016
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN ÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SAVAŞ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endometrium kanseri insidansı giderek artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde, kadın genital organdan kaynaklanan en yaygın kanserdir. Tüm kanserlerde olduğu gibi endometrium kanseri risk faktörleri arasında genetik faktörler giderek ön plana çıkmaktadır. MikroRNA (miRNA)'lar yüksek seviyede korunan DNA bölgelerinden kodlanan fakat proteine translasyonu gerçekleşmeyen, yaklaşık 18-24 nükleotid uzunluğunda küçük RNA molekülleridir. miRNA'lar özellikle hücre tipinin belirlenmesi ve hücre farklılaşması olmak üzere pek çok fizyolojik işlemde rol alır. miRNA'ların biyogenezine katılan enzimler, çeşitli kanserlerde prognoz ve klinik seyir ile ilişkilidir. miRNA, sitoplazmada RNAaz III enzim ailesinden Dicer adlı endonükleaz tarafından pre-miRNA'dan oluşturulur. Dicer enzimi ekspresyon düzeyleri ve Dicer gen polimorfizmleri bazı kanser ve hastalıklarda araştırılmış ve bir kısmında ilişkili bulunmuştur. Endometrium kanserinde yapılmadığı için biz de 80 endometrium kanseri hastası ve 80 kontrol grubu oluşturarak yaptığımız çalışmamızda, endometrium kanserinde Dicer geni rs3742330A>G polimorfizmini belirlemeye çalıştık. Bu tek nükleotid polimorfizmi (SNP- Single nucleotide polymorphisms), Dicer geninin 3' UTR (untranslated region) bölgesinde konumlanmaktadır. Bu çalışma, endometrium kanseri ve Dicer geni rs3742330 polimorfizmini araştıran ilk çalışmadır. Hasta ve kontrol gruplarının genotipleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0,224;p>0.05). Hasta grubundaki bireyler arasında yapılan analizlerde, AA genotipe sahip bireylerde malign sitoloji görülme oranı daha yüksekti (p=0,023;p
Özet (Çeviri)
The incidence of endometrium cancer is increasing recently. It is more common in the developed world and is the most common cancer of the female reproductive tract in developed countries. Likewise the other cancer types the genetic plays a major role in endometrium cancer. MicroRNAs (miRNA) approximately 18-24 nucleotide length small RNA molecules codes from high protected DNA sides but doesn't translated to the proteins, miRNA's takes part in most of the physiological processes especially in determination of the cell type and cell differentiation. The enzymes taking place in biogenesis of miRNAs related with prognosis and clinical course in many cancer. miRNA consists of pre-miRNA by an endonucleas called Dicer from RNAaz III enzyme family in the cytoplasm. Dicer enzyme expression rates and Dicer gene polymorphism has investigated in some cancer and diseases and some has found relation. Since there is no research in endometrium cancer, we had studied Dicer gene rs3742330A>G polymorphism in 80 endometrium cancer patients and 80 control patients. That single nucleotide polymorphisms (SNP) are located in 3' UTR (untranslated region) side of the Dicer gene. That study is the firt study that searches for the relation between the Dicer gene polymorphism and endometrium cancer. Compared to the controls' genotypes there is no statistical difference with the patient group (p=0,224;p>0,05). In the patient group analysis, the individuals who has AA genotype the malign cytology has been detected higher (p=0,023;p