Behçet hastalığı'nda optik koherens tomografi ile makula koroidal kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of macula choroidal thickness with optical coherence tomography in behcet's disease
  1. Tez No: 427030
  2. Yazar: ERMAN BOZALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, Behçet Hastalığı'nda Optik Koherens Tomografi (OKT) ile fovea kalınlığı ve makula koroidal kalınlığının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Behçet hastalığı tanısı olan 30 hasta grup 1 olarak, oftalmolojik muayenesinde herhangi bir patoloji saptanmayan 30 birey ise grup 2 olarak alındı ve iki grubun ayrıntılı oftalmolojik muayenesi yapılıp OKT yardımıyla makula koroidal kalınlıkları karşılaştırıldı. Grup 1'de 19 kadın, 11 erkek; Grup 2'de 15 kadın, 15 erkek vardı. Cinsiyet açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0,05). Grup 1'deki hastaların ortalama yaşı 36,16±11,85 iken Grup 2'deki ortalama yaş 35,10±7,58 idi. İki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından istatistiksel fark tespit edilmedi (p>0,05). Çalışmamızda arka segment tutulumu olan BH olgularında fundoskopi ile fark edilemeyen değişikliklerin SD-OKT ile tespit edildiği görüldü. SD-OKT ile değerlendirilen IS/OS bandı yapı bütünlüğündeki bozulmanın GK üzerine en fazla etkiye sahip olduğu saptandı (KW=31,14; p=0,001). Çalışmanın sonucunda, Behçet hastalarında sağlıklı insanlarla karşılaştırıldığında fovea kalınlığı ve makula koroidal kalınlığının artmış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate foveal thickness and macular choroidal thickness on patients who were diagnosed with Behçet's Disease. Patients were divided into two groups, one of which was named group 1 consisted 30 patients who were diagnosed with Behçet's disease; and the other one which was named group 2 consisted of 30 patients who didn't have any significant ophthalmologic pathology. Detailed ophthalmological examination was performed on both groups and foveal thickness and macular choroidal thickness were measured with OCT. There were 19 female and 11 male patients in group 1 and 15 female and 15 male patients in group 2. The difference between two groups in terms of sex was not statististically significant (p>0,05). Mean age of patients was 36,16±11,85 in group 1 and 35,10±7,58 in group 2. There wasn't any statistically significant difference between two groups in terms of age and sex (p>0,05). In this study, we found that OCT may reveal some indiscernible changes which can not be seen with fundoscopy in patients who have posterior segment involvement related to Behçet's disease. We also found that deformation of IS/OS band structure in OCT has the most effect on visual acuity. In conclusion, this study shows that foveal thickness and macular choroidal thickness is increased in patients with Behçet's disease.