Enfekte total diz artroplastisi olgularında iki aşamalı revizyon artroplastisinin erken ve orta dönem sonuçları
Earyl and moderate results of two stage revision artroplasty in infected total knee artroplasty cases
  1. Tez No: 427031
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÖRTÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dejeneratif artrit gibi birçok diz hastalığının sebep olduğu ağrı ve hareket kısıtlılığını gidermek amacıyla uygulanan; anti inflamatuar tedavi, fizik tedavi, eklem debritmanı, sinovyektomi, distal femoral osteotomi, yüksek tibial osteotomi gibi tedavi seçeneklerinin yetersiz kaldığı durumlarda sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi total diz artroplastisidir. Dünyada ve ülkemizde her geçen yıl uygulanan diz artroplastisi sayısı arttıkça ortaya çıkan komplikasyon ve buna bağlı yapılan cerrahinin sayısıda artmaktadır. Bu komplikasyonlardan biride protez sonrası ortaya çıkan enfeksiyondur. Bu çalışmada Ocak 2004 – Ocak 2014 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı' nda enfekte total diz artroplastisi tanılı hastalara tedavi yöntemi olarak iki aşamalı revizyon yapılanların erken ve orta dönem sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ve literatürle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelenmiş son muayeneleri tekrarlanmıştır. 19 hastanın 20 dizi çalışmaya alınmıştır. 19 hastanın hepsine iki aşamalı revizyonun birinci aşama ameliyatı yapılmış, ikinci aşama ameliyat ise 17 hastaya yapılmıştır. Bu 17 hastadan biri daha sonraki takiplerinde artrodezle sonuçlanmış, bir diğerine ise ikinci kez iki aşamalı revizyon cerrahisi yapılmıştır. Kalan 2 hastaya ise artrodez uygulanmıştır. İstatistiksel analizler Statistical Package fort the Social Sciences (SPSS) (14.0) programı kullanılarak yapıldı. Analizde ortalama, ortanca, standart hata, minimum ve maksimum gibi tanımlayıcı istatistik ölçütlerinin yanı sıra olguların operasyon öncesi ve sonrası verileriyle kontrole çağrıldıkları dönemdeki verilerin karşılaştırılmasında iki eş arasındaki farkın önemi hesaplandı. (p) 0.05 ten küçük olanlar anlamlı kabul edildi. Hastalarımıza enfeksiyon tanısı koyarken dizin klinik muayenesi, eritrosit sedimentasyon hızı (ESR), C reaktif protein(CRP), beyaz küre (BK) değerleri, sintigrafi, aspirasyon, preoperatif alınan kültür sonuçları değerlendirildi. Laboratuvar parametreleri ayrıca enfeksiyon takibinde de kullanılmıştır. Hastalar preoperatif ve postoperatif olarak Amerikan diz cemiyetinin klinik ve fonksiyonel skorlama sistemine göre değerlendirilmiştir. Enfekte diz protezi tanısı almış hastaların ortalama yaşı 63,73 olup 12' si kadın, 7' si erkektir. Enfekte total diz protezi tanısı almış 20 dizden; 3' ünde erken, 6' sında gecikmiş, 11' inde ise geç enfeksiyon tespit edilmiştir. İki aşamalı revizyon yaptığımız hastaların ortalama takip süresi 22,6 ay, artrodez yapılanların ise 30,5 ay dır ( İki aşamalı revizyon yapıldıktan sonra artrodezle sonuçlanan 1 hasta bu grupta değerlendirilmiştir) .
Özet (Çeviri)
Total knee arthroplasty is a frequently preferred treatment in case of failure of some treatment options such as anti-inflammatory therapy, physical therapy, joint debridement, synovectomy distal femoral osteotomy, high tibial osteotomy which are used to eliminate the limitation of movement and the pain caused by degenerative diseases like arthritis. As the number of knee arthroplasties performed every year increasing, so the complications arise and as a consequent, in the count of surgery performed increase in the world and in our country. One of these complications is the infection occurs after the prosthesis. The aim of this study is to evaluate the outcomes of two-stage revision has ben done to patients diagnosed infected total knee arthroplasty in Cumhuriyet University Medical Department of Orthopedics and Traumatology between January 2004/2014 retrospectively and compare the early and mid-term results with the literature. The files of the patients were examined retrospectively and last examinations were repeated. 20 knees of 19 patients were included to the study. All of the 19 patients were implemented the first step of a two-stage revision surgery and the second stage surgery was carried out on 17 patients. One of the 17 patients were concluded with arthrodesis and the other one was performed two-stage revision surgery for the second time at subsequent follow up. Statistical analysis was performed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) (14.0) program. For analysis; average, median, standard error, minimum and maximum descriptive statistics were used as well as the significance of the difference between two identical criteria for comparison of statistics of patients with preoperative and postoperative data were calculated in the period in when they called for control of the data. (P)values