Behçet hastalarında optik koherens tomografi ve optik koherens anjiografi ile santral retina ve koroid kalınlıkları, maküler vaskuler dansite ve foveal avaskuler zon değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of central retinal and choroidal thicknesses, macular vascular density and foveal vascular zone changes by optical coherence tomography and optical coherence angiography in behçet's patients
  1. Tez No: 694960
  2. Yazar: EMİNE HAZAL AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. KADRİ CEMİL APAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Behçet hastalarında optik koherens tomografi anjiografi ile makuler vasküler dansite ve avaskuler zon değişikliklerinin değerlendirilmesi ve bu bulguların oküler tutulumu olan, oküler tutulumu olmayan Behçet hastaları ve sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniği üvea birimince takipli oküler tutulumlu Behçet hastaları ve daha önce üveit öyküsü olmayan tarafımıza dermatoloji ve romatoloji birimlerince kontrol için konsulte edilen Behçet hastaları ve sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Okuler tutulumu olan grup kendi içinde ön üveit ve arka üveit geçiren hastalar olarak ayrılmıştır. Hastaların görme keskinliği, kullandığı ilaçlar ve hastalığın süresi kayıt edilmiştir. Optik koherens tomografi (OKT) bulgularında retinal, gangiyon hücre tabakası, RNFL ve koroid kalınlığı, epiretinal membran varlığı, kistoid makuler ödem varlığı, pigment epitel dekolmanı varlığı, foveal atrofi varlığı kayıt edilmiştir. Optik koherans tomografi anjiografi (OKTA) bulgularında ise foveal avaskuler zon (FAZ) alanı, derin ve yüzeyel kapiller pleksustaki vasküler dansite ve FAZ düzensizlikleri kayıt edilmiştir. Aynı zamanda oküler tutulumu olan grupta fundus flöresein anjiografi (FFA) de çekilmiş olup FAZ bulguları OKTA ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 50 erkek (%52,1) ve 46 (%47,9) kadın olmak üzere toplam 96 hastanın 186 gözü dahil edildi. Yaş ortalamaları gruplar arasında sırasıyla 33,6; 39,2 ve 38,5 idi. Behçet hastalığı süresi ortalaması birinci grupta 7,71 yıl iken ikinci grupta 8,89 yıl idi. OKT bulgularında santral retinal kalınlık, santral koroidal kalınlık ve gangliyon hücre tabakası kalınlığında gruplarda istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır. Retina sinir lifi tabakası kalınlık ortalaması sırasıyla 14,5; 9 ve 9,7 µm olup birinci grupta istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0,019).
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to evaluate the macular vascular density and avascular zone changes with optical coherence tomography angiography in Behcet patients and to compare these findings in patients with and without ocular involvement and healthy control group. Material and Method: The study included Behcet patients with ocular involvement followed up by the uvea unit of Akdeniz University Faculty of Medicine, and Behçet patients without ocular involvement who were consulted by the dermatology and rheumatology units for control without a previous history of uveitis. The group with ocular involvement was divided into patients with anterior uveitis and posterior uveitis. The visual acuity of the patients, the drugs used and the duration of the disease were recorded. Optical coherence tomography (OCT) findings of retinal, ganglion cell layer, RNFL and choroidal thickness, presence of epiretinal membrane, presence of cystoid macular edema, presence of pigment epithelial detachment, presence of foveal atrophy were recorded. In the optical coherence tomography angiography (OCTA) findings, the foveal avascular zone (FAZ) area, vascular density in the superficial and deep capillary network, and FAZ irregularities were recorded. At the same time, fundus fluorescein angiography (FFA) was also taken in the group with ocular involvement, and FAZ findings were compared with OCTA. Results: A total of 186 eyes of 96 patients, 50 male (52.1%) and 46 (47.9%) female, were included in the study. The mean age of the groups was 33.6, 39.2, 38.5 respectively. While the mean duration of Behçet's disease was 7.71 years in the first group, it was 8.89 years in the second group. In OCT findings, no statistically significant difference was found between the groups in central retinal thickness, central choroidal thickness and ganglion cell layer thickness. The mean retinal nerve fiber layer thickness was 14.5, 9, 9,7 µm respectively and found to be statistically significantly higher in the first group (p=0.019).