Endometriyozisin tanısında kemokinlerin (CXCL8, CCL2, CCL5) test olarak kullanılabilirliği
Endometriosis diagnosis of chemokines ( CXCL8 , CCL2 , CCL5 ) the availability of the test
  1. Tez No: 427038
  2. Yazar: ÜMMÜHAN ÇOŞKUN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BOZOKLU AKKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada endometriyozisin tanısında kemokinlerin (CXCL8, CCL2, CCL5) test olarak kullanılabilirliği araştırıldı. Etik kurul onayı alındıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine 01.12.2014-01.06.2015 tarihleri arasında başvuran, laparoskopi yada laparotomi ile endometriyozis tanısı konan 44 hasta endometriyozisli hasta grubunu, benign jinekolojik nedenlerle ameliyat edilen 44 hasta kontrol grubunu oluşturdu. Endometriyozis ve kontrol grubu bireylerinden serum örnekleri alındı. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Laboratuvarında Elisa yöntemi ile serum CXCL8, CCL2, CCL5 seviyeleri ölçüldü. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında endometriyozis grubunda serum CXCL8, CCL2, CCL5 seviyelerinde yükseklik tespit edildi. Endometriyozisli olguların taranması açısından CCL2 biyobelirteci en yüksek özgüllük ve duyarlılığa sahiptir (özgüllük: 0,90, duyarlılık: 0,64). CCL5 biyobelirteci ise CXCL8 biyobelirtecine göre daha yüksek özgüllük ve duyarlılığa sahiptir (CCL5 için özgüllük: 0,82, duyarlılık:0,56. CXCL8 için özgüllük:0,66, duyarlılık: 0,57). Endometriyozisli hastaların yönetiminde yeni çalışmaların da desteklemesi halinde CCL2 başta olmak üzere CCL5 ve CXCL8'in klinik değerlendirmelerde yer alma potansiyeli bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The availability of chemokines as testing for the diagnosis of endometriosis, Ümmühan Çoşkun Erol, Medicine Specialization Dissertation Thesis, Sivas 2015. In this study, the availability of diagnosis of endometriosis by measuring the serum levels of chemokines (CXCL8, CCL2, and CCL5) were investigated After the approval by human ethics committee, 44 casesadmitted to obstetric and gynecology clinic of Cumhuriyet University Medical Faculty between01.12.2014 and 01.06.2015, underwent laparoscopy or laparotomy, and diagnosed as endometriosis, and 44 cases underwent surgery for benign gynecological reasons and had no endometriosis were accepted as control group. The serum samples of endometriosis and control groups were obtained. The serum levels of CXCL8, CCL2, and CCL5 were measured by Elisa technique in the Biochemistry Laboratory of Cumhuriyet University Medical Faculty. When compared with the control groupthe serum CXCL8, CCL2, CCL5levels weresignificantly higher in the endometriosis group. In terms of screening patients with endometriosis, the biomarker CCL2 has the highest potential of sensitivity and specificity (sensitivity:0,90, specificity:0,64). Compared to CXCL8, the biomarker CCL5 has a higher sensitivity and specificity level. (sensitivity:0,82 specificity:0,56 for CCL5, sensitivity:0,66, specificity:0,57 for CXCL8.) With the support of new studies on managemetnt of patients with endometriosis, notably CCL2, CCL5 and CXCL8 have a high potential yo be included in clinical assessments.