Overiyal endometriyozislerde atipik epitelyal değişiklikler ve mutant P53 gen ekspresyonu
  1. Tez No: 69869
  2. Yazar: HATİCE BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Overiyal endometriyozislerde epitelde sitolojik atipi gözlenen olguların malign değişikliklere yol açabileceği bildirilmektedir. Bu çalışma, atipik endometriyozis olgularının sıklığı ve sitolojik atipi kriterlerim saptamak, atipik endometriyozis olgularının premalign bir lezyon olup olmadıklarını immunhistokimyasal yöntemle (p53) araştırmak amacı ile planlandı. Daha önce histopatolojik olarak değerlendirilerek overiyal endometriyozis tanısı almış 120 olgudan elde edilen 140 materyal ve 10 overiyal endometrioid karsinom olgusu çalışmaya alındı. Endometriyozis olguları kistik ya da glandüler komponent içermesi, epiteliyal ve stromal özellikler, endometriyotik epitelde ve endometriyotik stromada akut ya da kronik yangısal hücrelerin olup olmaması ve eşlik eden diğer histolojik bulgular açısından yeniden değerlendirildi. Olguların 7 (%5.8) tanesinde atipi, 37 (%30.8) tanesinde reaktif atipi gözlenirken, 76 (%63.4) olguda hiçbir alanda atipi gözlenmedi. Her 3 grupta gözlenen epiteliyal ve stromal özellikler istatistiksel olarak %2 testi uygulanarak karşılaştırıldı. Literatürde tanımlanan atipi kriterlerine ek olarak nükleol belirginliği ve angulasyon şeklinde nükleus kontur düzensizliğinin atipi kriterleri arasına dahil edilebileceği sonucuna varıldı. Atipi saptanan 7 materyal ve reaktif atipi saptanan 39 materyal ile atipi saptanmayan 10 materyal ve 10 overiyal endometrioid karsinom olgusunda immunhistokimyasal olarak pS3 ekspresyonu araştırıldı. Endometrioid karsinom olgularının 3 tanesinde boyanma saptanırken, atipili, reaktif atipi ve atipisiz olguların hiç birinde boyanma saptanmadı. Çalışmamızda, atipik endometriyozis olgularında p53 ekspresyonu immunhistokimyasal yöntemlerle gösterilememekle birlikte, bu bulgular ile atipik endometriyozisin premalign bir lezyon olmadığı sonucuna varılamayacağı, endometriyozis olgularının patologlar taralından sitolojik atipi odakları açısından dikkatle değerlendirilmesi ve atipik endometriyozis olgularında malign transformasyon gelişebileceğinin akıldan çıkarılmaması gerektiği sonucuna varıldı. 69
Özet (Çeviri)
SUMMARY ATYPICAL EPITHELIAL CHANGES AND MUTANT p53 GENE EXPRESSION IN OVARIAN ENDOMETRIOSIS It has been reported that cases of ovarian endometriosis those with epithelial cytological atypia have potential for malign transformation. This study was planned to determine the incidence of atypical endometriosis and its cytological criteria, to evaluate the malignant potential of atypical endometriosis via immunohistochemical methods (p53). In this study we evaluated 140 samples obtained from 120 cases of ovarian endometriosis and 10 ovarian endometrioid carcinomas that have been previously diagnosed histopathologically. We reevaluated endometriosis cases with respect to their cystic or glandular component content, their epithelial and stromal features, existence of acute or chronic inflammatory cells in endometriotic epithelium or stroma and accompanying other histologic findings. We observed atypia in 7 (5.8%) cases; reactive atypia in 37 (30.8%) cases, no atypia in 76 (63.4%) cases. Statistical comparison of observed epithelial and stromal features of each group was done by chi- square test. We concluded that prominent nucleolus and angulation of nuclear contour can be added to atypia criteria that was mentioned before in the literature. We evaluated immunohistochemical p53 expression in 7 atypical cases, 39 reactive atypical cases, and in 10 of those without atypia and in 10 endometrioid carcinoma cases. We noted no staining in cases with atypia, reactive atypia and without atypia while 3 cases of endometrioid carcinoma had positive staining for p53. In our study even though p53 expression could not be shown with immunohistochemical methods in atypical endometriotic cases; it can not be determined that atypical endometriosis lesions are not premalignant. Still endometriosis cases should be evaluated carefully by the pathologist for the foci of cytological atypia and it should be kept in mind that malignant transformation may occur in these atypical endometriosis cases. 70