Erkeklerde kronik bel ağrısının cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Chronic low back pain effect on sexual function and quality of life in male patient
  1. Tez No: 427041
  2. Yazar: BÜLENT ALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızın amacı kronik bel ağrılı hastalar ve sağlıklı kontrollerde cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesi sonuçlarını karşılaştırarak, kronik bel ağrılı hastalarda cinsel fonksiyon bozukluğu prevalansını tespit etmek ve kronik bel ağrısının yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyon üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Çalışmaya olgu grubu olarak kronik bel ağrısı ile takipli 103 hasta ve kontrol grubu olarak 103 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcıların cinsel fonksiyonlarını değerlendirmek için Ereksiyon İşlevi Uluslararası Değerlendirme (EİUD) formu, yaşam kalitelerini değerlendirmek için Kısa Form 36 (SF-36) kullanıldı. Ayrıca olguların fonksiyonel derecelerini değerlendirmek için Oswestry Disabilite İndeksi (ODİ) ve ağrı şiddetini değerlendirmek için Görsel Analog Skala (GAS) kullanıldı. Değerlendirmeler sadece bir kez katılımcılar ile yüzyüze görüşülerek yapıldı. Sağlıklı kontrollerin %32.1'inde, kronik bel ağrılı hastaların ise %50.6'sında erektil disfonksiyon saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to describe the prevalance of sexual dysfunction and chronic low back pain effect on quality of life in chronic low back pain patients, to compare the range of sexual function and quality of life outcomes between with chronic low back pain patients and healty controls. A total of 103 patients with chronic low back pain and 103 healty controls participated in the study. The International Index of Erectile Function (IIEF) was used to evaluate sexual function and the Short Form 36 (SF-36), the Oswestry Disability Index (ODI), the Visual Analogue Scale (VAS) were used to evaluate quality of life, disability and pain intensity. Data was collected by a physiatrist using a face to face interview in first meeting. Erectile dysfunction was present in 50.6% of male patients and in 32.1% of healty controls (p0.05).