Hastanemize başvuran 0-18 yaş arası çocuklarda hepatit B, hepatit C, hepatit D seroprevalansı
Seroprevalence of hepatitis B, hepatitis C, hepatitis D in 0-18 years old children admitted to our hospital
- Tez No: 427042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünyada ve Türkiye'de ikter ve hepatitlerin en önemli nedeni viral hepatitlerdir. Dünya nüfusunun en az 350-450 milyonu hepatit virüsü ile enfektedir. Bunların önemli bir kısmı kronikleşmekte, bir kısmında da hepatosellüler kanser gelişmektedir. Akut hepatit, kronik hepatit veya siroz ile başlayan bu hastalık kanser ya da ölümle sonuçlanabilmektedir. Türkiye hepatit enfeksiyonu görülme sıklığına göre orta endemisite bölgesinde yer almaktadır. Çalışmamızın amacı hastanemize başvuran çocuklarda hepatit B, hepatit C, hepatit D seroprevalansının saptanmasıdır. Çalışmaya 0-18 yaş arası bilinen kronik hastalığı, immün yetmezliği, hepatit hastalığı olmayanlar dahil edildi. Kan örneklerinden kemilüminesan mikropartikül immünolojik tetkik (CMIA) yöntemi ile HBsAg, anti-HBs, anti-HBcIgG, anti-HBcIgM, anti-HCV ve sandwich enzyme linked immuno sorbent assay (ELISA) yöntemi ile anti-HDV total çalışıldı. Tüm katılımcılara araştırmacı tarafından önceden hazırlanan 12 sorudan oluşan anket uygulandı. Çalışmaya alınan hastalarda minimum yaş 15 gün, maksimum yaş 204 ay olup yaş değerleri ortalaması 95.7±69.41 ay, ortanca yaş 87 ay olarak bulunmuştur. Hastalarda anti-HBs %63.8, anti-HBcIgG %0.5 pozitif bulundu. HBsAg, anti-HBcIgM, anti-HCV, anti-HDV total pozitifliği saptanmadı. Sonuç olarak çocuklara yapılan rutin hepatit B aşılama programının etkili olduğu ve HBV, HCV, HDV enfeksiyonunun olumsuz etkilerinden gelecek nesilleri koruması nedeniyle HBV rutin aşılama programı halkımız bilinçlendirilerek sürdürülmeli, bulaş yollarına yönelik bilgilendirme kampanyalarına devam edilmelidir. HBV, HCV ve HDV enfeksiyonlarından korunmak için hijyen kurallarına uyulmasına, verilecek kan ve kan ürünlerinde hepatit antikorlarının/antijenlerinin araştırılmasına dikkat edilmelidir. Çalışma Cumhuriyet Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi (CÜBAP) olarak kabul edilip desteklendi (23.06.2015 tarihli, 32 nolu CÜBAP Komisyon Kararı. Proje no: T-638).
Özet (Çeviri)
The most important cause of icterus and hepatitis are viral hepatitis in the world and Turkey. At least 350 to 450 millions of the world population is infected with hepatitis virus. A significant number of these are progress to the chronic phase and hepatocellular carcinoma develops in some. The begining forms of this disease are acute hepatitis, chronic hepatitis and cirrhosis and may be ended by cancer or death. Turkey is located in a moderate endemicity area based on the prevalence of hepatitis infection. In our study, we aimed to evaluate the seroprevalence of hepatitis B, hepatitis C and hepatitis D in children admitted to our hospital. Children aged between 0-18 years without history of chronic disease, immune deficiency and hepatitis were included in the study. HBsAg, anti-HBs, anti-HBcIgG, anti-HBcIgM and anti-HCV were evaluate via chemiluminescent microparticle immunoassay tests (CMIA) method and anti-HDV total was evaluate via sandwich enzyme linked immuno sorbent assay (ELISA) method. All participants were given a questionnaire prepared previously by researchers consisting of 12 questions. The minimum age was 15 days, the maximum age was 204 months, the mean age was 95.7 ± 69.41 months and the median age was 87 months in patients enrolled in the study. Anti-HBs were pasitive 63.8% and anti-HBc IgG were positive 0.5%, HBsAg, anti-HBcIgM, anti-HCV and anti-HDV total were not detected. As a result, we found that the routine hepatitis B vaccination program is effective in children. HBV routine vaccination program should continue with informing our people and information campaigns should be continued for transmission paths for protect future generations from the harmful effects of HBV, HCV and HDV infection. We must pay attention to hygiene rules and pay attention to investigate blood and blood products that given to the patients for hepatitis antibodies/antigens to avoid HBV, HCV and HDV infections. Our study was accepted and supported by Cumhuriyet University Research Project (CUBAP) (date 23.06.2015, CUBAP Commission Decision number 32, Project number: T-638)