Kalp yetersizliği hastalarında uyku kalitesi ile kalp yetersizliği parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Assesment of associ̇ati̇on wi̇th sleep quali̇ty and parameters of heart fai̇lure i̇n pati̇ents wi̇th heart fai̇lure
  1. Tez No: 427053
  2. Yazar: RECEP KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ONUR TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Kronik kalp yetersizliği olan hastalarda uyku problemleri yaygındır ve bu hastaların sağlıklarının olduğu gibi günlük aktivitelerini de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı hastanede yatan kalp yetersizliği olan hastalarda uyku kalitesinin öngördürücülerini saptamaktır. Çalışmaya 68 hasta (47 erkek, 21 kadın) dahil edildi. Bu hastalarla ilgili demografik veriler alındı ve uyku kaliteleri değerlendirmek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ile kullanıld Hastaların %77 si (n:53) kötü uyku kalitesi gözlendi. Global PUKİ skoru 2-20 arasında izlendi.
Özet (Çeviri)
Abstract Sleep disorders are common among patients with chronic heart failure , and it can have a significant effect on patients' daily activities as well as their health. The purpose of this study was to assess sleep quality and its predictors in hospitalized patients with chronic HF. 68 patients (47 male and 21 female) with heart failure enrolled to the study. These patients completed a demographic questionnaire, and their sleep quality was measured using the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Seventy-seven percent of patients (n = 53) reported poor sleep quality (PSQI > 5). The range of global PSQI scores was 2–20.