Batın cerrahisi geçiren obez hastalarda epidural anestezinin doku oksijenizasyonuna etkisi
The effect of epidural anesthesia on tissue oxygenization in obese patients who underwent abdominal surgery
- Tez No: 427082
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çalışma, İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji A.D.'nda, Etik Kurul onayı alınarak, Monoblok Ameliyathanede, alt batın cerrahisi geçiren, önceden onamları alınan, yaşları 20–80 arası, ASA 1–2 grubu, BMI 30-38 arası 38 obez hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya alınan olgular randomize olarak grup 1 (genel anestezi n=19) ve grup 2 (genel anestezi ve epidural blok n=19) olarak ayrıldı. Operasyon odasına alındıktan sonra oda havasında soluyan hastaların; kalp atım hızı (KAH), ortalama arter basıncı (OAB), periferik oksijen satürasyonu (SpO2), vücut sıcaklığı ve near infrared spektroskop yardımıyla (Somanetics INVOS 5100C Oximeter Cerebral/Somatic Troy, MI, USA) plantar ve önkol bölgesel doku satürasyonları (StO2) sürekli takip edildi. Grup 2'deki olgulara indüksiyon öncesi epidural blok uygulandı. İndüksiyon sonrası derlenme ünitesinde de devam edecek şekilde epidural kateterden lokal anestezik infüzyonu başlandı. Grup 1'e ise intravenöz analjezi yapıldı. Ekstübasyon sonrası derlenme ünitesinde 60 dakika boyunca plantar ve önkol StO2 değerleri takip edilen hastalar son 15 dakikayı oda havasında geçirdiler. Tüm hastalardan başlangıç, peroperatif 60.dk.'da ve postoperatif 60.dk.'da alınan kanların viskozitesi İ.Ü.C.T.F. Biyofizik A.D.'nda ölçüldü. Elimizdeki verilerin analizinde genel anestezi ve epidural blok uygulandıktan sonra postoperatif derlenme ünitesinde 45 dk 4L/dk oksijen tedavisi alan, son 15 dakikayı oda havasında (FiO₂:0.21) geçiren obez hastaların önkol StO₂ değerleri arasında kontrol değerine göre anlamlı fark oluşmazken; plantar StO₂ değerleri arasında kontrol değerine göre anlamlı fark gözlenmiştir. İki grubun viskozite değerlerinde anlamlı değişim gözlenmedi. Elimizdeki bulgularla epidural bloğun oda havasında soluyan hastalarda bölgesel doku satürasyonunu arttırdığını ve hastaların postoperatif ileri dönemlerini kapsayan çalışmaların yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The study was performed within İ.U. Cerrahpasa Medical Faculty Anesthesiology Department after ethic committee approval and informed consent. 38 obese (BMI: 30-38) patients who underwent lower abdominal surgery with ages between 20-80 and ASA I-II were taken into account. Patients were randomly divided into 2 groups; Group 1 (general anesthesia n:19) and Group 2 (general anesthesia and epidural block n:19). Group 2 patients received epidural blockage before induction. Local anesthetic infusion through epidural catheter was started after induction and resumed in recovery room. Intravenous analgesia was performed to group 1. For all patients: heart rate, mean arterial pressure, peripheral oxygen saturation, body temperature and regional plantar and forearm oxygen saturation (StO2) values by near infrared spectroscopy device (Somanetics INVOS 5100C Oximeter Cerebral/Somatic Troy, MI, USA) were recorded. All parameters were monitored from the arrival time to surgery room without oxygen support till the end of 60. minutes in the recovery room with last 15 minutes evaluated without oxygen support also. For all patients: beginning, perioperative 60. minute and recovery room 60. minutes blood viscosities were studied in I.U. C.M.F Biophysics Department. There was no statistically significant difference between forearm StO2 values of the groups; however plantar StO2 values without oxygen support for group 2 were significantly higher. There were no statistically significant difference at viscosity values between two groups . In conclusion; we determined that for patients without oxygen support epidural blockage increases regional tissue oxygen saturation. We recommend more studies should be done evaluating patients for further time postoperatively.