Kronik lenfositik lösemide plazma CCL3 düzeyinin prognozla ilişkisi
The relationship of plasma CCL3 levels with prognosis in chronic lymphocytic leukemia
- Tez No: 427083
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN SOYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
KLL, erişkinde en sık görülen hematolojik malignitelerden biridir. Sıklıkla, ileri yaş grubunda rastlantısal olarak tanı konulmaktadır. Hastaların büyük grubu asemptomatiktir ve uzun yıllar tedavi almadan izlenir. KLL tanısı konulduktan sonra karşılaşılan en sık soru ne zaman tedavi verileceği ve hastalığın nasıl gideceğidir. Hala bu sorulara yeterli cevap verecek prognoz belirteçleri arayışı sürmektedir. Çalışmamıza İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Hematoloji Polikliniği' nde izlenen 99 KLL hastası ve 25 kontrol alındı. Hasta grubunun yaşı, cinsiyeti, Rai evresine, modifiye Rai evresi, Binet evresi, lenfosit sayısı, LDH düzeyi, β2-mikroglobulin düzeyi, CD38 yüzdesi, ZAP70 durumu, del17p durumu, kemik iliği tutulum paterni, splenomegali varlığı, plazma CCL3 düzeyine bakıldı. Kontrol grununun yaş, cinsiyet, lenfosit, plazma CCL3 düzeyine bakıldı. Öncelikle hasta ve kontrol grubu arasında plazma CCL3 düzeyleri karşılaştırıldı ve istatiksel olarak hasta grubunda yüksek saptandı. Gruplar ortalama 18 ay izlendi. Hasta grubu CCL3 düzeyi düşük ve yüksek olmak üzere iki gruba ayrıldı. Yüksek plazma CCL3 düzeyi ile β2-mikroglobulin düzeyi ve splenomegali arasında pozitif korelasyon bulundu. Plazma CCL3 düzeyi yükseldikçe sağkalımın azaldığı istatiksel olarak tespit edildi. Plazma CCL3 düzeyi takip süresi içinde kaybedilen KLL hastalarında daha yüksek bulundu. Yaş, LDH, β2-mikroglobulin ile karşılaştırıldığında plazma CCL3 düzeyinin sağkalımda en etkili faktör olduğu bulundu. Tedavi alan ve almayan grup arasında plazma CCL3 düzeyi arasında farklılık bulunmadı. Plazma CCL3 düzeyi; KLL hastalarında sağ kalım ile korele olup önemli bir prognostik belirteçtir. Henüz hangi düzeyin hastalık şiddetini belirlediği net değildir. Daha sonraki çalışmalarla ortaya konabilecek kesim değerleri; hastalık şiddetinin belirlenmesini ve KLL için prognostik gösterge olarak kullanılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
CLL is one of the most common hematologic malignancies in adulthood. Regarding to need for treatment and survival, prognostic markers are important. 99 CLL patients followed at Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Hematology Department and 25 control cases were included in the study. Age, sex, RAI/ modified RAI/ Binet stages, lymphocyte count, LDH, β-2 microglobulin level, CD38 expression levels, ZAP70 expression, deletion 17p, bone marrow involvement pattern, state of splenomegaly and plasma CCL3/MIPI-α levels of CLL patients were recorded. Age, sex, lymphocyte count and plasma CCL3/MIPI-α levels of cases in the control group were recorded. CCL3/MIPI-α levels were found higher in the CLL group at a statistically significant level. The median follow-up time was 18 months. CLL patients were divided into two subgroups defined by low and high CCL3/MIPI-α levels. High plasma CCL3/MIPI-α levels; β-2 microglobulin levels and presence of splenomegaly were found to be positively correlated. It was statistically determined that overall survival decreased with increased CCL3 levels. Patients lost during the follow-up period had higher plasma CCL3/MIPI-α levels. Comparison with age, LDH, and β-2 microglobulin revealed that CCL3/MIPI-α level was more correlated with overall survival. There was not any difference in CCL3 levels between the treated and not treated patients. In conclusion plasma level of CCL3 is correlated with overall survival. The exact level of this chemokine in defining disease course is not determined yet. Further studies are warranted to confirm cut-off values of this chemokine and to make it one of the prognostic markers in CLL.