Çocukluk çağı astımında obezite, beden kitle indeksi ve insülin rezistansının astım kontrolüne etkisi
The effect of obesity, body mass index and insulin resistance on asthma control in childhood
  1. Tez No: 427093
  2. Yazar: ESRA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmada astım nedeniyle takip edilen ve beden kitle indeksine (BMI) göre gruplandırılan hastalarda bir yıllık izlemde obezite ve insülin direncinin astım semptomları, astım kontolü, allerjik duyarlanma, tedavi yanıtları üzerine etkisinin varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem ve Gereçler: En az bir yıldır astım tanısıyla takip edilen 7-18 yaş arası 149 hasta BMI persantiline göre obez, kilolu, normal kilolu olarak ve HOMA-IR'ye göre insülin direnci açısından gruplandırılmıştır. Hastaların demografik özellikleri, total IgE, nazal eozinofil oranı, kan eozinofil sayısı ve oranı, solunum fonksiyon testi, cilt testi, açlık glukoz, insülin, HOMA-IR, lipid profili, ECP, C3, CRP, astım kontrol anketi, PAQLQ, ilaç kullanımı, kısa etkili β2 mimetik ihtiyacı, astım atak sayısı, acile başvuru sayısı gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: Astımlı kilolu olgularda daha yüksek C/S oranı, obez astımlı olgularda daha fazla sigaraya maruziyeti saptanmıştır (p=0,037,p=0,054). Astımlı obez olguların boy artışı anlamlı olarak düşük kalmıştır (p=0,026). Astımlı obez olguların total IgE ve nazal eozinofil oranları anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p=0,011,p=0,043). Astımlı obez olguların astım kontrol anketi puanları, hayat kalite anketi puanları ve semptom skorlarının daha düşük olduğu yani daha semptomatik oldukları saptanmıştır (p=0,038, p=0,050). Astmlı obez ve kilolu olguların HOMA IR, açlık insülin, trigliserit, total kolesterol, LDL, CRP ve C3 düzeyleri daha yüksek; HDL ve ECP düzeyleri ise daha düşük bulunmuştur. Astımlı çocuklar insülin direnci varlığına göre gruplandırılarak incelendiklerinde demografik özellikler, astım kontrolü, hayat kalitesi, astım şiddeti açısından anlamlı fark göstermemişlerdir (p>0,05). Sonuç: Astımlı obez çocuklar daha düşük total IgE, ECP ve nazal eozinofil oranı ile seyreden, daha fazla semptomatik, hayat kalitesini daha fazla bozan, astım kontrolünün daha zor olduğu farklı bir astım fenotipine sahip olabilirler.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of this study is to evaluate the effect of BMI, insulin resistance in childhood asthma, atopy, asthma control and responce to controller therapies. MATERIALS AND METHODS: 149 asthmatic children between ages of 7-18 were enrolled to the study. Asthmatic patients were grouped according to BMI percentile and presence of insulin resistance. Demographic and clinical characteristics, results of total IgE, nasal and blood eosinophil percentages, spirometric tests, skin prick tests were obtained from patients medical data. Fasting glucose, insulin, HOMA-IR, total cholesterol, triglycerides, LDL, HDL, ECP, C3, CRP were analyzed from blood samples. Scores of asthma contol questionnaire and PAQLQ, asthma medications, the number of SABA canisters prescribed for acute exacerbations, emergency department visits and hospitalizations were compared between groups. RESULTS: Higher rates of C/S were detected in overweight asthmatic patients and exposure to cigarette smoking were higher in obese asthmatic patients (p=0,037,p=0,054). Final height of obese asthmatics were significantly shorter (p=0,026). Obese asthmatic children had lower scores of asthma contol questionnaire and PAQLQ and they had more severe asthma symptoms (p=0,038, p=0,050). Obese asthmatic patients were associated with higher levels of HOMA IR, fasting insulin, total cholesterol, triglycerides, LDL, CRP, C3 and lower levels of HDL, total IgE, nasal eosinophil levels and ECP. Any significant relation were determined between insulin resistance and asthma, asthma severity, atopy, quality of life in asthmatic children (p>0,05). CONCLUSION: Asthma in obese children is associated with a non-eosinophilic different asthma phenotype described to be more symptomatic, showing a marked systemic inflammation, less responsive to treatments, diminished asthma control and quality of life.