Kraniyotomi yapılan hastalarda kraniyotominin yeri ve çapının peroperatif hemodinami, anestezik gereksinimi ve postoperatif hastanın kullandığı analjezik miktarına etkisi
The effect of crani̇otomy si̇te and si̇ze to the peroperati̇ve hemodi̇nami̇cs, anesthesi̇a need and the postoperati̇ve analgesi̇c requi̇rement i̇n the pati̇ent SWO had crani̇otomy
- Tez No: 427094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Nöroşirürji, Anesthesiology and Reanimation, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada kraniyotomi yapılan hastalarda insizyon yerinin ve uzunluğunun postoperatif analjezik kullanımı, hemodinami ve ağrı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla temmuz 2012-ekim 2013 tarihleri arasında İ.Ü.Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üniversitesi Hastanesinde elektif olarak kraniyotomi yapılacak 18–67 yaş grubu ASA I-II sınıfı hasta grubundan 63 hasta prospektif olarak incelenmek üzere çalışmaya alındı. Hastalar insizyon bölgelerine göre lateral kraniyotomi, posterior kraniyotomi ve diğer (frontal, frontotemporal, sfenoid, orbitozigomatik, subtemporal) kraniyotomiler olarak gruplandırıldı. Bütün hastalara operasyon sonrası hasta kontrollu analjezi (HKA) cihazı verilerek postoperatif ağrı kontrolünde tramadol dışında başka bir analjezik kullanılmadı. Daha sonrasında gruplar arasında visüel analog skoru (VAS), kullanılan analjezi miktarı, hemodinamik veriler karşılaştırıldı. Çalışma sonucunda bulunan verilerde hastaların uyanma sonrası ilk analjezik kullanımını gösteren uyanma toplam dozunda posterior grubun daha fazla analjezik kullandığı sonucu istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (p ≤ 0.05). Analjezik kullanımıyla ilgili daha sonraki takiplerde gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı. Çalışmamızda yaş ile uyanma sırasında kullanılan analjezik miktarı arasında istatistiksel olarak zayıf korelasyon bulundu. Operasyon süresi ile ağrı arasında ilişkiye bakıldığında gruplardan bağımsız olarak postoperatif 2. saat VAS skorunun operasyon süresiyle istatistiksel olarak anlamlı korelasyon olduğu görüldü fakat istatistiksel olarak zayıf bulunan bu korelasyon daha sonraki saatlerde bulunmadı. Hastalarda insizyonun yeri veya uzunluğunun, hemodinamik veriler ve VAS değerleri arasındaki ilişkisine bakıldığında istatistiksel fark bulunmadı. Özellikle erken dönemde izlenen yüksek VAS skorlarına bakıldığında kraniyotomi olgularında insizyon yeri ve uzunluğundan bağımsız olarak, hasta konforu için post-operatif analjezinin atlanmaması gerekli olan bir uygulama olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of incision site and lenght during craniotomy on analgesic requirement, hemodynamics and pain For this purpose; 63 patients of the ASA Class I-II patients who are 18-67 years of age and going have elective craniotomy in Cerrahpaşa Medical Faculty Hospital between july 2012 and october 2013, were included in the study. Patients were grouped according to their incision sides as lateral crniotomy, posterior craniotomy and other craniotomies ( frontal, frontotemporal, sphenoid, orbitozygomatic, subemporal) . Patient controlled analgesia (PCA) device maintained for all patients and no analgesic agent other than tramadol was used for postoperative pain control. Visuel analog score (VAS), amount of analgesic used and hemodynamic variables were compared among the groups. From this study data, total awakening doses of the first analgesic use after emergence was significantly higher in posterior craniotomy group; they had more analgesia need (p ≤ 0.05 ). İn later postoperative phases no statistically difference was found in the analgesic requirement. In our study, weak correlation was found between analgesic use during emergence and age. When the relationship between operation duration and pain investigated, regardless of defined groups, it was found that VAS maintained in the postoperative 2. hour was correlated with duration of operation. Although; a weak correlation can not be found for other postoperative hours. No statistical differences was found between site or length of incision, and hemodynamics datas and VAS Especially when high VAS were evaluated in the early phase of craniotomy, for the patient comfort in the postoperative analgesia should not be underestimated regardless of incision side and lenght.