Son üç yılda kliniğimizde takip edilen liken planus vakalarının retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective assessment of lichen planus patients in our outpatient clinic last three years
- Tez No: 427096
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL HASBİ AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Liken planus (LP) deri, muköz membranlar, tırnak¬lar ve saçlı deriyi tutabilen papuloskuamöz inflamatuar bir hastalıktır. Etyolojisi ve patogenezi tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmamızda polikliniğimizde LP tanısı ile takip edilen hastaların klinik ve demografik özelliklerinin sap¬tanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2010 ile 2013 yılları arasında polikliniğimizde LP tanısı konulan 376 hasta alındı. Has¬talara ait klinik ve demografik özellikler retrospektif olarak kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda polikliniğimize başvuran tüm hastaların %0,71'inin LP tanısı aldığı görüldü. Çalışmaya alınan toplam 376 hastanın 203'ü kadın (%53.9), 173'ü erkek (%46.1) idi. Hastaların yaşları 8-74 (ortalama 43,4±1,4) arasındaydı. Hastaların 259'unda (%68.8) deri tutulumu, 179'unda (%47.6) oral mukoza tutulu¬mu saptandı. Deri tutulumu olan hastaların %41.7'sinde oral tutulum da olduğu gözlendi. İzole oral tutulum oranı ise %18.9 olarak bulundu. Mevsimsel dağılım incelendiğinde kış ve ilkbahar aylarında daha fazla poliklinik başvurusu olduğu gözlendi. Viral hepatit tetkikleri yapılan 258 hastanın üçünde (%1.1) Anti-HCV pozitifliği saptandı. Sonuç: LP'un epidemiyolojik, klinik ve patogenetik özel¬liklerinin tam olarak anlaşılabilmesi için daha çok hasta ile yapılacak prospektif, kohort çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Lichen planus (LP), is a papulosquamous inflammatory disease effects the skin, mucous membranes, nails and scalp. The etiology and pathogenesis of lichen planus is not well described. In this study, we aimed to detect the clinical and demographic features of LP patients who have been under follow-up at our outpatient clinic. Methods: Three hundred seventy six patients, who were di¬agnosed as LP in our outpatient clinic between 2010 and 2013, were enrolled to the study. The patients clinical and demographic features were recorded retrospectively. Results: In our study, 0.71% of all patients admitted to our outpatient clinic were diagnosed as LP. A total of 376 patients includ¬ed in the study, 203 women (53.9%) and 173 men (44%), re¬spectively. Patients' ages ranged 8-74 (mean 43,4±1,4). Two hundred fifty nine patients (68.8%) had skin involvement, 179 (47.6%) had oral mucosal involve-ment. 41.7% of the patients with skin involvement had also oral mucosa involvement. The rate of isolated oral involvement was found to be 18.9%. Application to the outpatient clinic was observed more frequent in winter and spring seasons. Three (1.1%) of 258 patients with viral hepatitis tests were positive for Anti-HCV. Conclusion: There is a need for further prospective cohort studies with more patients to better understand the epidemiological, clinical and pathological characteristics of LP