Radyoiyot tedavisi planlanan graves oftalmopatili hastalarda aktif enflamasyonun orbita 18F-FDG PET/BT ile görüntülenmesi
Imaging of active orbital inflammation with FDG PET/CT in graves ophthalmopathy patients before and after radioiodine therapy
- Tez No: 427128
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KABASAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Genel Bilgi Graves hastalığı hipertiroidi ve oftalmopati ile seyreden otoimmün bir hastalıktır. Mevcut laboratuvar veya görüntüleme yöntemleri Graves oftalmopatisini öngörmede yetersizdir. Hipertiroidi tedavisinde sıklıkla kullanılan radyoiyotun Graves oftalmopatisini tetiklediği, aktif oftalmopatili hastalarda radyoiyotun steroid eşliğinde uygulanması gerektiği bilinmektedir. Bu nedenle, Graves oftalmopatisinin öngörülmesi ve erken teşhisi çok önemlidir. Florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografi (FDG PET) enflamasyon görüntülemesinde etkin ve hassas bir yöntemdir. Ancak, orbita enflamasyonundaki yeri yeterince araştırılmamıştır. Çalışmanın amacı, FDG PET görüntülemesinin Graves hastalığına bağlı gelişen orbita enflamasyonunu görüntülemede, aktif oftalmopatinin tespitinde ve radyoiyot tedavisi sonrası gelişebilecek oftalmopatiyi öngörmede etkinliğini araştırmak ve radyoiyot tedavisinin orbita enflamasyonu üzerinde etkisini saptamaktır. Gereç-Yöntem Çalışmaya 31 Graves hastası (yaş ortalaması: 36±9, kadın:erkek oranı 20:11) ve 17 kontrol vakası (yaş ortalaması: 32±19, kadın:erkek oranı 8:9) dahil edildi. Tüm hastalara başlangıç kranyal PET/BT görüntülemesi yapıldı. Toplam 26 Graves hastasına radyoiyot tedavisi uygulandı, bunlardan 21?ine radyoiyot sonrası 2. PET/BT çekimi yapıldı. Toplam 48 vakanın 69 PET/BT görüntüsü ekstraoküler kas kalınlığı ve SUVmaks değeri ölçülerek değerlendirildi. Sonuç Graves hastalarının ekstraoküler kaslarında FDG tutulumunun kontrol grubuna kıyasla genel olarak artmış olduğu, bu nedenle FDG PET/BT?nin bu hastalarda ekstraoküler kas enflamasyonunu göstermede yararlı olabileceği bulundu. FDG tutulumunun ekstraoküler kasların büyük çoğunluğunda kas kalınlığından bağımsız olarak arttığı saptandı. Bu nedenle, FDG PET/BT?nin ekstraoküler kaslarda anatomik değişikliklerin başlamadığı erken enflamasyon safhasında oftalmopati gelişimini göstermede faydalı olabileceği düşünüldü. Ayrıca, radyoiyot tedavisi sonrası Graves hastalarında ekstraoküler kasların yaklaşık yarısında SUVmaks değerinin tedavi öncesi görüntülere kıyasla arttığı gösterildi. Aynı artışın sigara kullanan hastalarda veya başlangıçta oftalmopatisi olup da steroidle beraber radyoiyot verilen hastalarda görülmediği bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction Graves disease is an autoimmune disease, characterized by hyperthyroidism and ophthalmopathy. Current imaging and biochemical modalities lack the ability to predict ophthalmopathy. Radioiodine therapy, which is frequently used for the treatment of hyperthyroidism, triggers ophthalmopathy and it is recommended to be used with steroids in patients with active ophthalmopathy. Therefore, prediction and early diagnosis of Graves ophthalmopathy is crucial in those patients. Fluorodeoxyglucose PET scan (FDG PET) is an effective and sensitive imaging modality in detection of inflammation. However its ability to detect orbital inflammation was not well studied. The aim of the study is to determine the ability of FDG PET to detect orbital inflammation related with Graves disease, identify active ophthalmopathy, predict the radioiodine triggered ophthalmopathy and find out the effects of radioiodine on orbital inflammation. Methods Total 31 Graves patients (mean age: 36±9, female/male ratio 20:11) and 17 control patients (mean age: 32±19, female/male ratio 8:9) were included in the study. All Graves patients underwent cranial FDG PET/CT imaging prior therapy. Radioiodine therapy was applied to 26 patients and 21 of them underwent a posttreatment PET/CT study. Total 69 PET/CT images of all 48 patients were examined, measuring extraocular muscle SUVmax values and muscle thickness. Results FDG uptake was found to be increased in the majority of extraocular muscles in Graves patients in comparison to control. Therefore, FDG PET/CT may be helpful in detection of extraocular muscle inflammation. This increase was found to be irrelevant from muscle thickness in majority of the muscles. FDG PET/CT may show ongoing ophthalmopathy in early stages of inflammation before anatomical changes occur. Also, in nearly half of the extraocular muscles SUVmax level was found to be increased after radioiodine therapy. The same increase was not detected in patients, who were smokers or who received steroids together with radioiodine.