Aorta-iliak ve femoro-popliteal arter oklüzyonları bulunan hastalarda IL-18 gen polimorfizmi ile IL-18 gen ekspresyonunun etyoloji ve prognoza etkisi
Effect of the etiology and prognosis of aorta-iliac and femoro-popliteal artery occlusion in patients with IL-18 gene polymorphisms and gene expression of IL-18.
  1. Tez No: 427127
  2. Yazar: SERKAN BURÇ DEŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ateroskleroz, immün hücreleri, pro-aterojenik sitokinleri, endotel ve düz kas hücrelerini (SMC) kapsayan inflamatuvar bir bozukluktur. Dendritik hücreler ile birlikte efektör T hücreleri gibi antijen sunan hücreler, pro-aterojenik sitokinlerden IL12, IL18 ve IFN-?'nın üretiminde anahtar rol oynayarak aterosklerotik plak gelişimine katkı sağlamaktadır. IL-18 çoğu kan hücresinde bulunan pleyotropik proinflamatuar sitokindir. IL-18 geni 11q22.2?22.3 bölgesinde bulunmaktadır ve ?607C/A(rs1946518) ve ?137G/C (rs187238) polimorfizmleri gen ekspresyonunu dolayısıyla IL-18 serum seviyeleri ile ilişkisi saptanmıştır. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda gerek IL-18 gen polimorfizmi gerekse de IL-18 gen transkripsyonu ile koroner arter hastalığı, karotis arter stenozu veya genel ateroskleroz ilişkisi araştırılmasına karşın literatürde PAH olan hastalarda IL-18 ?137G/C (rs187238) gen polimorfizmi ile IL-18 gen ekspresyonunun periferik arter ve aorta-iliak tıkayıcı hastalıkları ile ilişkisini inceleyen bir çalışma yapılmamıştır. Biz bu çalışmamızda aorta-iliak ve femoro-popliteal arter oklüzyonları bulunan hastalarda IL-18 gen polimorfizmi ile IL-18 gen ekspresyonunun etyoloji ve prognoza etkisini araştırdık. Yapmış olduğumuz çalışmada PAH hastalarında gen ekspresyonu seviyeleri kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı farklılık elde ettik. IL-18 gen polimorfizmi bakımından ise hasta ve kontrol grupları arasında genotip frekanları açısından anlamlı bir fark bulunmadı ancak Allel frekansları açısından anlamlı fark saptandı. Genotip frekansları açısından anlamlı fark bulunmayışı hasta ve kontrol sayılarının azlığından kaynaklanabilir. Çalışmamız PAH grubunda IL-18 gen ekspresyonu ve -137 G/C polimorfizmi genotip ve Allel frekansı ve klinik önemi ile ilgili yapılan ilk çalışmadır. Literatürde bilgimiz dahilinde PAH grubunda aorta-iliak ve femoro-popliteal alt gruplarının IL-18 gen ekspresyonu ve -137 G/C polimorfizmi açısından karşılaştırıldığı herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamız, aterosklerozun önlenmesi konusunda IL-18 gen ekspresyonu seviyelerinin taranmasının klinik önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is an inflammatory disorder which involves the immune cells , cytokines, pro-atherogenic , endothelial and smooth muscle cells (SMC). Dendritic cells with antigen-presenting cells , such as effector T cells , pro-atherogenic cytokines IL12 , IL18 and IFN- play a key role in the production of IFN-? which contributes to the development of atherosclerotic plaques . IL-18 is a proinflammatory cytokine that is found in many blood cells. IL-18 gene is located in 11q22.2 - 22.3 region. The gene expression of IL-18 serum levels - 607c / A ( rs1946518 ) and - 137g / C ( rs187238 ) polymorphism and are associated with thus determined. Despite there are some studies so far that investigate the relationship in between of IL-18 gene polymorphisms, as well as IL-18 gene transcription and coronary artery disease, carotid artery stenosis and atherrosclerosis. There has not been any study that investigate the relationship IL-18- 137g / C ( rs187238 ) gene polymorphisms and IL- 18 of gene expression and aorta-iliac occlusive peripheral arterial diseases in the literature. In this study we have investigated the effect of the etiology and prognosis of aorta-iliac and femoro-popliteal artery occlusion in patients with IL-18 gene polymorphisms and gene expression of IL-18. When we compared the gene expression levels in patients with PAD and the control group, we achieved significant differences in our study. Despite we did not find any significant difference between the patient group and the control group related to IL-18 gen polymorfizm, we found some significant differences related to Allel frequencies. The absence of any significant difference in genotype frequencies between patients and controls may be due to their small volume. Our study is the first study about the clinical significance of IL-18 gene expression, -137 G / C polymorphism genotype and Allel frequency in patients with PAD. In the literature, to our knowledge, there is not any other study that investigates the IL-18 gene expression and -137 G / C polymorphism in patients with PAD, subgroup of the aorta-iliac and femoro-popliteal. Our study emphasizes the clinical importance of screening on the prevention of atherosclerosis about the IL-18 gene expression levels.