Study on the polymorphism of the cytochrome P4502C9 enzyme in Turkish population
Sitokrom P450 2C9 (CYP2C9) enziminin Türk populasyonundaki genetik polimorfizminin araştirilmasi
- Tez No: 427134
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ŞARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Genetik, Pharmacy and Pharmacology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, klinikte kullanılan ilaçların %20 sinin metabolizmasında görev alan CYP2C9 enziminin Türk popülasyonundaki tek nükleotid polimorfizm frekansını saptamak ve araştırmada çalışılan genotipleme işlemini rutin olarak kullanılmak üzere F. Toksikoloji laboratuvarında kurmaktır. Gereç ve Yöntem: 118 sağlıklı gönüllüden alınan kan numunelerinden DNA izole edilerek, belirlenen enzimi kodlayan gen bölgeleri RFLP-PCR ile çoğaltılmış ve belirlenen tek nükleotid polimorfizmin saptanması için restriksiyon enzimleriyle kesilip agaroz jel elektroforez ile yürütülen örnekler UV transillümünatör kullanılarak görüntülenmiştir. Bulgular R 3.2.2. paket programı ile istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin allel frekansları CYP2C9*1 için 0.894, CYP2C9*2 için 0.09, CYP2C9*3 için 0.017'dir. CYP2C9*2 bölgesi için, Türk popülasyonu ile Uzak doğu popülasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık varken (p0,01). Fakat CYP2C9*3 bölgesi için yapılan istatistiksel analiz sonuçları tam olarak aksi yöndedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is detection single nucleotide polymorphism (SNP) of CYP2C9 enzyme that has an important role in metabolism of the 20% of the drugs that used in clinical cases and settling routine genotyping tests for CYP2C9 gene in Marmara University, Pharmaceutical Toxicology laboratory. Material and Methods: Blood samples that have been taken from 118 healthy participants are used to isolate DNA. Obtained DNA's desired regions are amplified by using RFLP-PCR and to determine the SNP DNA are cut by region specific restriction enzymes. The samples that run by agarose gel electrophoresis are observed by using UV transillumunator. Results have been analyzed by R 3.2.2 package program. Results: CYP2C9 allele frequencies in 118 unrelated Turkish subjects were 0.894 for CP2C9*1,0.09 for CYP2C9*2 and 0.017 for CYP2C9*3. For CYP2C9*2, while there are significant differences between present study and Far East populations (p0.01) though results of CYP2C9*3' statistical analysis are shown opposite.