Aile sağlığı merkezi'ne başvuran yaşlıların ilaç kullanımı konusundaki bilgi ve davranışları
Knowledge and behavior of elderly applying to family health center as to drug USE
  1. Tez No: 427139
  2. Yazar: GÜLSÜM HATİCE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NİLÜFER ÖZAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Family Medicine, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Aile Sağlığı Merkezi'ne Başvuran Yaşlıların İlaç Kullanımı Konusundaki Bilgi Ve Davranışları; Dr. Gülsüm Hatice Yüksel, Danışman: Doç. Dr. Ayşe Nilüfer Özaydın, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Amaç: Dünya'da ve Türkiye'de beklenen yaşam sürelerinin uzamasıyla yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı artmıştır. Yaşlılarda kronik hastalık sıklığının artmasının sonucu olan çoklu ilaç kullanımı önemli bir sorundur. Araştırmanın amacı yaşlılarda kronik hastalıkların çoklu ilaç kullanımıyla ilişkisi ve buna bağlı olarak yaşlıların ilaç kullanma konusundaki bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın tipi kesitseldir. İstanbul, Pendik'te bir Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş ve üstü, random seçilmiş, 204 kişiden yüzyüze görüşerek veri toplanmıştır. SPSS 11.0 programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Knowledge and Behavior of Elderly Applying to Family Health Center as to Drug Use; Dr. Gülsüm Hatice Yüksel, Supervisor: Assoc. Prof. Ayşe Nilüfer Özaydın, Public Health Department Objective: The proportion of the elderly population to total population has increased by extension of expected lifespan both in the world and Turkey. Multiple drug use due to increased incidence of chronic disease is a major problem in the elderly. The objective of the research is to evaluate the relation with multiple drug use in the elderly with chronic diseases as well as the knowledge and attitudes as to drug use in the elderly in relation with this. Materials and Methods: The type of the study is cross-sectional. Data were collected from 204 people who were 65 years of age and older, randomly selected, residing in a Family Health Center in Pendik district of Istanbul province by interviewing face to face. The analysis was conducted by virtue of SPSS 11.0 program.