11-14 yaş çağındaki çocukların spor yapma alışkanlığının duygu kontrolü üzerine etkilerinin incelenmesi
The study of the effects of 11- 14 year old children's habit of doing sports on emotion control
  1. Tez No: 427152
  2. Yazar: MUSA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ÇEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Uyumlu bir yaşam için duyguların kontrolü önemli ve gerekli olan kazanımlardan biridir. Bu araştırmada 11-14 yaş arası ortaokul öğrencilerinin spor yapma alışkanlığının duygu kontrol düzeyleri üzerine anlamlı bir etkisinin olup olamadığını, varsa bu etkinin bazı değişkenlere (cinsiyet, yaş, sınıf, anne-baba eğitim durumları, okul takımında görev alıp/almama) göre değişip değişmediğin belirlenmesi, elde edilen bilgilere dayalı olarak da alana katkı getirebilecek önerilerde bulunulması amaçlanmıştır. Materyal Metot: Bu araştırmada örneklemi oluşturan öğrencilerden gerekli verileri elde etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu ve Courtauld Duygu Kontrol Ölçeği uygulanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından İstatistiksel olarak SPSS (21)‟ e aktarılmış ve istatistiksel analizler bu programla gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin test edilmesinde bağımsız örneklemler için t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan öğrencilerin %51,5‟ ini kızlar %48,5‟ ini erkekler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %52,6‟ sı düzenli olarak spor yaparken %47,4‟ ü düzenli olarak spor yapmamaktadır. Bağımsız örneklemler için t testi sonuçları sonucuna göre spor yapan öğre ncilerin duygu kontrol düzeyleri spor yapmayan bireylerden anlamlı bir şekilde yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Emotion control is one of the important and necessary acquirement for a harmonious life. In this research, it is aimed to find out if there is a meaningful effect of the habit of doing sports between 11 to 14 year old secondary school students on the levels of emotion control, if there is a relationship, to study with some variables (gender, age, grade, parents' education profiles, being in a school team) to define whether the levels change or not and by the support of the information obtained, to give suggestions which can make contribution to the field. Material and Method: In this research, to obtain necessary information from the sample group of students, Personal Information Form and Cortauld Emotion Control Scale were applied. The data were transcribed to SPSS (21) in statistics by the researcher and statistical analysis were realized through this program.In testing of the research data,for independent sample, t-test and one way variant analysis were used. Results: In this research, 51.5% of the students were girls; 48.5% of the students were boys. 52.6% of the students do sports regularly; on the other hand, 47.4% of them don't do sports regularly.