Prenatal dönemde diklofenak sodyuma maruz kalan erkek sıçan hipokampusunda melatonin etkinliğinin araştırılması
The investigation of the efficiency of melatonin on the male rat hippocampus which was exposed to diclofenac sodium during the prenatal period
- Tez No: 427153
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET PRENATAL DÖNEMDE DİKLOFENAK SODYUMA MARUZ KALAN ERKEK SIÇAN HİPOKAMPUSUNDA MELATONİN ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Amaç: Bu çalışma ile prenatal dönemde kullanılan bir nonsteroidal antiinflamatuar ilaç (NSAİİ) olan diklofenak sodyumun (DS) yeni doğan sıçanların beyin dokularında meydana getireceği olumsuz etkilerin bir nöroprotektif ajan olan melatonin (MEL) tarafından önlemenin mümkün olup olmayacağının deneysel sıçan modelinde stereolojik yöntemlerle gösterilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 24 adet 12 haftalık Wistar albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Prenatal dönemde serum fizyolojik (SF) 1ml/kg, DS (3,6 mg/kg), DS+MEL (50 mg/kg)'e maruz kalan sıçanlar kontrol (KONT) grubuyla birlikte 4 gruba ayrıldı. Postnatal 12. haftada tüm hayvanlar yüksek doz anestezi altında kardiyak perfüzyona alındı. Çıkarılan beyin dokusu örnekleri histolojik ve stereolojik yöntemler kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the present study is to show the effects of Melatonin (MEL) as a neuroprotective agent will possible to prevent potential adverse effects of diclofenac sodium (DS) which is used during prenatal period as a non-steroidal anti-inflammatory drug (NSAII) on the new born experimental rat brain tissues by using stereological methods. Materials and Methods: In the study, 24 male 12-week old Wistar albino rats were used. The rats which were exposed to saline (SF) 1ml/kg, DS (3.6 mg / kg), DS + MEL (50 mg / kg) during prenatal period were divided into 4 groups which includes control group (CG). All animals were performed to cardiac perfusion under high-dose anesthetized on 12th week of postnatal period. The extracted brain tissue samples were assessed by using histological and stereological methods.